Jak správně užívat léky – 1. část
V kterou denní dobu se mají užívat léky? Před jídlem nebo po jídle? Jak ovlivňuje strava účinek léků? Přečíst si příbalový leták před užitím léku, by měla být povinnost. Ovšem jde také o to, zdali je na příbalovém letáku všechen text srozumitelný? Pojďme si shrnout nejdůležitější otázky k užívání léků. Pro zodpovězení dalších otázek, na které zde nenajdete odpovědi, jsou kompetentními autoritami lékař a lékárník.
Před jídlem, po jídle nebo při jídle?
[caption id="attachment_6170" align="alignright" width="300"] Pokud zapomeneme užít lék, neužíváme nikdy v další dávce dvojnásobné množství[/caption]Užitím léku před jídlem je myšleno spolknutí tablety půl hodiny až jednu hodinu před tím, než se během dne pustíme do dalšího jídla. Na prázdný žaludek působí léky rychleji. Mnohé tablety mají na povrchu obal, který zůstává stabilní jen v prázdném žaludku. Zůstává tedy nepoškozený, dokud lék neprojde lék žaludkem až do střeva, odkud se vstřebává a překračuje do krevního oběhu.
Při jídle znamená, že pacient tabletu polyká mezi dvěma sousty, ale může být spolknut také klidně se soustem jídla. Natrávenina může chránit citlivou sliznici žaludku před možným poškozením od léku.
Užití léku po jídle znamená, že odstup od posledního jídla by měl být alespoň dvě hodiny. Je to z toho důvodu, že některé potraviny mohou rušit účinek látek obsažených v tabletě.
Kdy a jak často lék užívat?
Jednou denně znamená, že lék se užívá vždy ve stejný čas během dne jedenkrát denně. Časový rozptyl během dne do dvou hodin je stále v pořádku. Dvakrát denně znamená, že tablety užíváme následně zhruba po 12 hodinách. Třikrát denně znamená, že lék bychom měli vzít ráno, v poledne a v čase před spaním, večer.
Pokud zapomene vzít lék? Pokud nedodržíte čas užití léku a na polknutí tabletky zapomenete, neměli byste užít v žádném případě při další dávce dvojnásobné množství. Přečtěte si v příbalovém letáku, co byste měli udělat nebo se v nouzi obraťte na svého lékaře nebo lékárníka a promluvte s ním, jak byste se měli zachovat.
Správná tekutina a její správné množství
Nejlépe zapijte lék pomocí sklenice naplněné vodou z kohoutku. Tekutina pomáhá, že tablety nebo kapsle nezůstávají nalepeny v průběhu jícnu. Kromě toho vede voda k tomu, že se účinná látka rychle uvolní.
Proč právě voda z kohoutku? Minerální voda obsahuje sem tam nějaké soli. Ty jsou v normálním případě velmi zdravé pro lidské tělo. S jednotnými účinnými látkami vytvářejí ovšem stabilní komplexy. Ty jsou potom příliš velké a nemohou přejít přes střevní stěnu a dostat se do krevního oběhu. Nevstřebané množství tak bude vyloučeno.
Žádné mléko. Vysoký obsah vápníku v nápojích má stejný účinek jako soli v minerálních vodách. Mléko je proto nevhodné pro spláchnutí tablet. Stejně tak i jogurt, sýr nebo tvaroh mohou narušit účinek některých léků.
Vynechat alkohol. Sotva by asi člověk svůj lék spolykal pomocí loku whisky, a tak je to dobře. Alkohol může zbrzdit nebo zesílit účinky léků. Příčinou je to, že etanol stejně jako většina léků, je odbouráván v játrech. Nezapomeňte, že to platí také v ranním čase. Alkohol se může nacházet v krvi ještě po spánku.
Bez grapefruitové šťávy. Grapefruit může zvýšit účinek některých léků až o 70 procent. A tak může vést k nebezpečným reakcím. Pro jistotu se kombinací léků a šťáv nebo ovoce snažíme vyhnout.
In Same Category
- Domácí pomocníci při bolestech hlavy
- Inkontinence není jen problémem našich babiček, upozorňuje nezisková organizace Loono v rámci kampaně Dole dobrý
- Senioři, jak dobře znáte svůj zrak?
- Zácpa je častým onemocněním ve vyšším věku. Proč se to děje?
- Rok 2022 v české oční chirurgii: světová prvenství i nová tkáňová banka
Comments
Leave your comment