Kdy je optimální doba užití léku během dne?
Kdy máme brát léky? Ráno, v poledne nebo večer? Při jídle nebo po jídle a v jaké dávce? Samozřejmě tak, jak nám to předepsal lékař. Nicméně existují faktory, na jejichž základě je užívání některých léků vhodné v určitou dobu a za určitých okolností. Záleží také na našich vnitřních hodinách, které jsou pod vlivem hormonu melatoninu, který ovlivňuje mj. potřebu spánku. Vnitřní hodiny ovlivňují rytmus našeho těla a částečně mají také vliv na účinky léků, které užíváme.
Účinek léku může záviset na okamžiku jeho podání
Doba, při níž užijeme lék, může mít významný vliv na to, jak dobře a dlouho lék působí. Téma vhodné doby užívání léku hraje také významnou roli v rámci poradenství v lékárně. Diabetici si například píchají množství inzulínu při jídle v závislosti na denní době, protože hormon kortizon ovlivňuje citlivost těla na inzulín.
Léky ovlivňující hladinu cholesterolu je vhodné užívat večer
Dalším příkladem jsou látky, které snižují hladinu cholesterolu v krvi. Tzv. statiny by se měly užívat ve večerních hodinách, protože naše tělo tvoří cholesterol především během noci. Statiny působí nejlépe v době, kdy pacient spí. I když ne vždy vnitřní hodiny našeho těla nejsou v souladu s ideální dobou užití léku. Rozhodující je to, zda léky musíme užívat při jídle nebo musí být užívány nalačno.
Před jídlem nebo při jídle?
Naše tělo například přijímá léky na štítnou žlázu lépe, když má pacient prázdný žaludek. Proto je polykají pacienti přednostně před snídaní a zapíjejí sklenicí neperlivé vody. Léky na Parkinsonovu chorobu účinkují mnohem hůře, když jsou užívány při jídle nebo krátce po něm. To samé platí i pro antibiotika. U mnoha látek proti červům a malárii je chování přesně opačné. Pokud je člověk požije s jídlem bohatým na tuk, využije je organismus lépe. Dále platí, že léky na podporu odkašlávání není vhodné užívat večer, například po 17. hodině, aby nadměrný kašel neobtěžoval v noci. Léky na podporu činnosti mozku a prokrvení končetin také není vhodné brát večer, aby nebyl narušen fyziologický nástup spánku. Navíc kortikoidy nebo hormony štítné žlázy se většinou užívají ráno. To je v souladu s našimi biorytmy. Snižuje se tak riziko některých jejich nežádoucích účinků.
Vedlejším účinkem je únava
Dalším aspektem, který by se měl vzít v úvahu, když se rozhodujeme o době podání léku, jsou vedlejší účinky. Optimálně by měly být například léky proti alergii ze skupiny tzv. H1-antagonistů, ideálně podávány večer. Nežádoucím účinkem je u nich totiž únava a malátnost.
Všechna tato tvrzení však nejsou platná obecně. Spánkový rytmus je například pod silným vlivem zaměstnání pacienta. Řidič kamiónu, který sedí často za volantem v noci, by neměl užívat lék, který způsobuje únavu, ve večerních hodinách.
Autor: -jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů info@penzista.netIn Same Category
- Domácí pomocníci při bolestech hlavy
- Inkontinence není jen problémem našich babiček, upozorňuje nezisková organizace Loono v rámci kampaně Dole dobrý
- Senioři, jak dobře znáte svůj zrak?
- Zácpa je častým onemocněním ve vyšším věku. Proč se to děje?
- Rok 2022 v české oční chirurgii: světová prvenství i nová tkáňová banka
Comments
Leave your comment