Když se dbá na správnou péči, voní člověk v každém věku
Pach je v mozku svázán s pocity a vzpomínkami jako žádný jiný smysl. Pro psychology je pach náš nejintimnější smysl. Také proto, že je spojen s blízkostí jiné osoby.
Každý člověk má své osobní pachové znaky
Každý z nás má zcela vlastní zápach. Neboť mikroorganismy, které žijí na lidské kůži, jsou člověk od člověka odlišné. Když si dva navzájem nevoní, pak je i důvod ten, že jejich tělesné pachy nejsou ve vzájemném souladu. Naopak je doloženo, že manželské páry nebo blízcí přátelé mají často podobné vlastnosti tkání.
Co ovšem dělat, když je náš vlastní pach nepříjemný? Jednou důležitou příčinou je pot. Přitom ten nezapáchá nejdříve vůbec. Z 99 procent sestává z vody a z 1,5 procenta ze soli. Zbylé půl procento ovšem obsahuje močovinu, aminokyseliny a mléčnou kyselinu, bílkoviny, tuky a cukry. Tyto jsou na kůži přítomnými baktériemi rozkládány. A to vyvolává zápach. Čím déle se tam baktérie rozšiřují, tím více.
Nejčastější původci tělesného pachu:
Intimní oblast
Abychom se vyhnuli těmto zápachům, myjí se tyto oblasti vodou. U problémů s močením (slabý močový měchýř) i vícekrát za den. Moderní pomůcky při inkontinenci moči, jako slipy nebo vložky pohlcují moč a neutralizují zápach. Ovšem zapomeňte na intimspray!
Ústa a zuby
Častou příčinou zápachu z úst jsou bakteriální povlaky na zubech a na jazyku. Proto je vhodné si alespoň dvakrát denně čistit zuby a mezizubní prostory čistit mezizubním kartáčkem nebo zubní nití. Zubní kartáčky neukládejte do plastových pouzder. Existují i speciální kartáčky odstraňující zubní plaky.
Kůže a vlasy
Deodoranty nanášejte jen na umytou a suchou pokožku, pak asi minutu čekejte, předtím než se oblečete. Při potu v podpaží si holte chlupy v podpažní jamce. Podpažní tampóny mohou odstraňovat pot. Ošetřující šampóny se stará o svěží vůni.
Nohy
Umělá vlákna vytvářejí zápach z nohou, přírodní vlákna ho lépe neutralizují. V krajních případech mohou obsahovat ponožky rozšířená stříbrná vlákna pomoci kterých se zápach z baktérií potlačí. Kromě toho je důležité si mýt denně nohy, ponožky a boty střídat a měnit. Eventuálně použít deodorant.
Oblečení
Úzké oblečení z umělých vláken může posílit tělesný zápach. Vhodnější je volnější, široké prádlo z přírodních vláken nebo z umělého hedvábí. Prádlo, které bylo jednou propoceno, začíná být zpocené při kontaktu s kůží znovu. Zde pomůže jen vyprání.
Suchá ústa, horší dech
Také při zápachu z úst hrají baktérie důležitou roli. Nezdravý dech vzniká, když baktérie rozkládají zbytky jídla a přitom uvolňují sirné sloučeniny nebo jiné plyny. To se odehrává především u stravy bohaté na bílkoviny, jako je mléko nebo maso. Poctivé čištění zubů zažene nebezpečí. Za zápach z úst může také zubní kaz, záněty dásní, záněty nosohltanu a nebo suchá sliznice ústní dutiny. Příčinou zápachu může být i spánek s otevřenými ústy nebo vedlejší účinek některých léků. U starších lidí se mohou v jícnu tvořit malé výchlipky, v kterých mohou zbytky jídla zůstat viset. Mnoho nemocí může lékař přes zápach vypátrat. Kyselejší zápach z úst by mohl upozornit na problémy se žaludkem, zápach po zhnilých jablkách nebo laku na nehty na neodhalený nebo špatně léčený diabetes, bodavý zápach čpavku na poškození jater nebo ledvin.
Voní starší lidé jinak než v mladých letech?
Ano, vysvětluje profesorka neurologie Jessica Freiherr. Se stárnutím se mění metabolismus hormonů a s tím také zastoupení mastných kyselin na kůži. To má vliv na tělesný zápach. Také stravovací návyky stojí za tělesným pachem. Kdo jí častěji česnek, cibuli nebo pórek, vylučuje jejich zápach nejen ústy, nýbrž i celým tělem. I některé léky mají tento účinek.
Pachový smysl mizí
Jak si všimli vědci, ve věku mezi 45 až 55 lety klesá schopnost lidí vnímat pachy. Ale i tak jsou si jistí, že dobře vonět a sám sobě být příjemný, hraje roli v každém věku.
Zpracováno podle domácích a zahraničních materiálů info@penzista.net
Comments
Leave your comment