Správná péče o zralou pokožku
Pokud ji neprovádíme správně, na stavu naší kůže se to prozradí. Například 2 ze 3 lidí, kteří trpí na svědění kůže, mají většinou přes šedesát let. Téměř každý pátý až šestý Čech v seniorském věku trpí nějakou formou svědění kůže. U mladších věkových ročníků je to přitom sotva polovina.
Kůže se s léty mění
V průběhu stárnutí se naše kůže stává zranitelnější. Stává se méně pevnou a tenčí. Vrstvy kůže na sobě neleží pěkně uspořádaně jako hromádka prostěradel, ale mačkají se na sebe. Potní a mazové žlázy omezují svou produkci, tuková vrstva na pokožce se stává nedostatečnou. Kůže je sušší a má sníženou schopnost ochrany našeho těla před různými vnějšími vlivy. Od 60 let můžeme hovořit o zralé kůži. Špatnou zprávou je, že se proces stárnutí kůže nedá zastavit. Dobrou zprávou je naopak to, že se tento proces dá zpomalit a předcházet i některým nemocem kůže vázané na věk.
Pěkná pleť a kůže je zároveň také kůží zdravou
Podle průzkumů se stará o svou pleť ve skupině nad 80 let téměř 82 procent lidí. I ve vyšším věku kůži škodí kouření a také sluneční paprsky. Ty ohrožují přímo funkci elastických vláken a kůže se tak stává náchylnější k tvorbě vrásek. Opalovací krémy tedy zůstávají důležité pro každý věk. Dokáží i snižovat riziko výskytu různých pigmentových skvrn a kožních nádorů. Malignímu melanomu, zhoubné formě rakoviny kůže, se říká „černá“ rakovina kůže. Typicky ji spíše onemocní lidé ve středních letech. Nejčastějším typem rakoviny kůže je bazaliom, nazývaný „bílá“ rakovina kůže. Vyskytuje se téměř výhradně u starších ročníků. Nejčastěji postihuje oblast hlavy a krku. Velice účinná je na její léčbu fotodynamická terapie pomocí červeného světla, které napadá pouze postižené kožní buňky, velice rychle a šetrně. Není přitom nutná operace, a tedy ani hospitalizace. Čím dříve je jakýkoli typ rakoviny kůže rozpoznán, tím dříve se dá řešit a odstranit. Dermatologové radí provádět screening rakoviny kůže nad 70 let věku.
Oleje zadržující tukový film na povrchu kůže
Důležitým krokem ve správné péči o kůži je postupné navracení jejich vlastností, které v průběhu let postupně ztrácí. Především chybějící tukový film. K tomu přispívá už správná péče o naše tělo. Nesprchujte se příliš často, příliš horkou vodou a ne příliš dlouhou dobu. To naší kůži nesvědčí. Velmi chytré jsou sprchovací gely a oleje, které zadržují tuky. Při sprchování celého povrchu těla je tuk distribuován po celém těle. Zvláštní péči vyžaduje kůže na těch partiích těla, které jsou nejvíce během dne zatěžovány: ruce, nohy, kolena, lokty. Na zadku sedí člověk celý den, ale sotva si někdo vzpomene, že by ho měl nakrémovat.
Zralá kůže potřebuje péči bohatou na tuky
Čím starší je kůže, tím doslova tučnější péče o ni by měla být. Současné trendy jsou takové, že masti, krémy a mléka jsou střiženy přesně podle potřeby těla. Příkladem jsou ceramidy, přirozené pojítko pro rohovějící buňky pokožky. Další hodnotné přípravky mají tukovou vrstvu kůže modelovat krok za krokem. V mnoha přípravcích najdeme dodatečné látky jakou kyselinu močovou, která pomáhá kůži udržovat vlhkost. Rozhodující pro výběr správného přípravku by měl být stav kůže. Na opruzených plochách a místech, které si člověk škrábe, není kyselina močová vhodná, protože na kůži pálí. Vhodné jsou přípravky s obsahem glycerinu.
Správná péče dělá suchou kůži také méně náchylnou na svědění. Nepříjemné pocity svědění kůže přecházejí v muka. Často se svědění objeví v noci a nenechá nás spát.
Jaké jsou příčiny svědící kůže
Lepší je se svědění zbavit. Suchá kůže nebo onemocnění jako je neurodermatitida nemají často jednotný důvod pro chronické svědění. Důvodem může být porucha látkové výměny při selhávání ledvin, cukrovce nebo některých nemocech jater. Stejně se za svěděním mohou skrývat nemoci nervové soustavy nebo nebo nesnášenlivost na určité potraviny. Vedle toho jsou zde léky. Kožní vyrážka se může nejčastěji objevit u léků snižujících cholesterol nebo krevní tlak.
První pomoc při svědění kůže
I ti, kteří mají silnou vůli, většinou podlehnou reflexu drbání a škrábání. Je těžké odolat. Jaká může proto užitečná pomoc při svědění?
Používejte krémy místo drbání a škrábání kůže. Použijte nejlépe krém s dostatečným obsahem tuku, který obsahuje rovněž látky tlumící svědění.
Přesměrujte svou mysl. Škrabejte radši na pohovce, prostěradle nebo na polštáři.
Ochlaďte místo, kde to svědí, často chladným proudem vody ve sprše po dobu několika sekund.
Uvolněte se. K tomu pomáhají techniky, jako je autogenní trénink nebo pokročilé uvolňování svalů. Můžete také poslouchat muziku a i při svědění se na ni plně koncentrovat.
Zábavné hry ve společnosti. Kdo je ve společnosti, pociťuje sám na sobě svědění méně.
Pokud se už musíte škrábat, zkracujte si pravidelně stříháním nehty.
Autor: REDAKCE
Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů
info@penzista.net
Comments
Leave your comment