Klimakterické obtíže – hormony nejsou jediným řešením
Klimaktérium znamená v životě ženy období přechodu od fáze reprodukční, neboli plodnosti, do fáze reprodukčního klidu. Během tohoto období dochází k vyhasnutí činnosti vaječníků a s tím souvisejícího poklesu až vymizení tvorby ženských pohlavních hormonů – estrogenů. Klimaktérium se obyčejně dostavuje u žen ve věku 45-55 let a postihuje asi čtvrtiny všech žen. Přibližně čtvrtina těchto žen pociťuje poměrně silné obtíže. V období reprodukce, kdy pravidelně probíhá menstruační cyklus, jsou hladiny hormonů v krvi regulovány na základě zpětné vazby z hypotalamu. Hypotalamus je orgán, který se nachází v mozku, vysílá prostřednictvím podvěsku mozkového chemické signály v podobě dalších hormonů, které regulují hladinu ženských hormonů v krvi na základě zpětné vazby. Jedná se estrogeny a progestiny. Při vymizení produkce estrogenů ve vaječnících, konkrétně v Graafově folikulu, dochází ke zvýšené produkci regulačních hormonů z řídícího centra v mozku, což může vést k obtížím vasomotorické povahy, jako jsou pocení, návaly horka a bolesti hlavy.
Rozlišné projevy klimaktéria
Klimakterické potíže se rozdělují na akutní, subakutní a chronické. Akutní příznaky obtěžují ženy nejvíce. Je potřeba je řešit okamžitě. Patří sem již zmiňované návaly horka, pocení, poruchy spánku, výkyvy nálad, stavy podrážděnosti a nervozity. Subaktuní projevy souvisí se snížením libida, atrofií poševní sliznice, bolesti při pohlavním styku (dyspareunie). Z medicínského hlediska jsou však nejzávažnější chronické projevy, ke kterým patří osteoporóza nebo zvýšené riziko kardiovaskulárních chorob, dále pak tromboembolická nemoc.
Hormonální substituční terapie
Pro léčbu klimakterických obtíží se používají syntetické hormony. Jsou to obvykle zvenčí podávané estrogeny v kombinaci s progestiny. Jejich léková forma je většinou pevná. Velké oblibě se těší i transdermální systémy, kdy se kontinuální rychlostí vylučují z připevněné náplasti substituované hormony kůží do krve. V závislosti na dávkovacím schématu známe sekvenční a kontinuální systémy. U sekvenčních systémů se hormony podávají 3 týdny. Pak se substituce na 1 týden přeruší a následuje krvácení ze spádu. Tento postup stimuluje normální menstruační cyklus. Pro některé ženy nemusí být však hormonální substituce z různých důvodů vhodná.
Fytohormony a fytoestrogeny
Na světě rostou různé rostliny, které obsahují látky napodobující účinek estrogenů. Takový účinek byl dokonce klinicky prokázán u několika rostlin obsahujících sloučeniny ze skupiny lignanů, kumestanů a isoflavonů. Klinicky ověřený účinek na souboru čítajícím přes 6000 pacientek demonstroval extrakt z oddenku ploštičníku hroznovitého (Cimicifuga racemosa). Tato rostlina byla užívána již indiánskými kmeny. Rostlina pochází z východního pobřeží USA.
Na našem trhu je dostupný doplněk stravy GS Merilin Harmony, který obsahuje standardizovaný extrakt ploštičníku hroznovitého v denní dávce 20 mg. Triterpenické glykosidy v něm obsažené příznivě ovlivňují vasomotorické projevy klimaktéria, u isoflavonů byl zase zkoumán hlavně jejich vliv na zlepšení psychické nálady. GS Merilin Harmony také obsahuje vápník a vitamín D3, které pozitivně působí na hustotu kostí. Tyto složky tak zlepšují bilanci kostní hmoty a mohou omezovat její úbytek. Nedostatek estrogenů v klimaktériu má za následek osteoporózu, kdy dochází k převaze úbytku kostní hmoty nad tvorbou kostí. Ženy mají tak kvůli snížené pevnosti kostí zvýšené riziko komplikovaných zlomenin především krčku stehenní kosti. Tyto zlomeniny vedou k dlouhodobé imobilizaci pacientek s následným vyšším rizikem zápalu plic a tromboembolické nemoci, která může vést až k závažnému stavu embolizace plic. Výskyt úmrtí na komplikace zlomenin v souvislosti s osteoporózou je podobný počtu úmrtí na rakovinu prsní žlázy.
GS Merilin Harmony obsahuje navíc extrakt z nati třezalky tečkované (Hypericum perforatum). Díky látkám jako je hypericin a pseudohypericin je extrakt z třezalky vhodný u žen s převažující složkou psychosomatických projevů klimaktéria. Má pozitivní vliv u žen, kde se vyskytují stavy deprese mírného až středně těžkého stupně a přitom nejsou považovány za nemoc.
In Same Category
- Domácí pomocníci při bolestech hlavy
- Inkontinence není jen problémem našich babiček, upozorňuje nezisková organizace Loono v rámci kampaně Dole dobrý
- Senioři, jak dobře znáte svůj zrak?
- Zácpa je častým onemocněním ve vyšším věku. Proč se to děje?
- Rok 2022 v české oční chirurgii: světová prvenství i nová tkáňová banka
Comments
Leave your comment