Léčba rýmy a kašle a na jaký problém můžeme narazit s ostatními léky
Léky na volný prodej v lékárně zmírňují kašel, rýmu, horečku a také bolest. Na začátku podzimu jejich prodej stoupá. Tyto léky v některých případech vstupují do interakce s dlouhodobě užívanými léky. Na co by si měli dát pozor chronicky nemocní.
Volně prodejné léky nám pomáhají navodit spánek, který není přerušován suchým a dráždivým kašlem. Díky nim se také nerozvine ucpaný nos do zánětu dutin a horečka nepředstavuje nepřiměřenou zátěž pro organismus. Především lidé nad 60 let by však při užívání těchto léků měli hledat radu v lékárně právě kvůli tomu, že ovlivňují účinek dlouhodobě užívaných léků. Proto je podle rady odborníků zaměřit se při léčbě pouze na příznaky, které skutečně máme a k léčbě používat pouze lokální neboli topické přípravky.
Co patří mezi kritické kombinace léků?
Kardiovaskulární léky a léky proti bolesti ibuprofen
Velká část pacientů s kardiovaskulárním onemocněním užívá léky jako je Aspirin s obsahem kyseliny acetylsalicylové. Ta zabraňuje shlukování krevních destiček a působí tak preventivně proti vzniku infarktu, nebo mozkové mrtvice. Ibuprofen proti horečce a bolestem těla ovlivňuje účinek kyseliny acetylsalicylové na krevní destičky. Protizánětlivé léky, jako je ibuprofen, také snižují účinky některých léků proti vysokému krevnímu tlaku. Užívání volně prodejných protizánětlivých léků je zvláště důležité u pacientů, kteří trpí srdeční nedostatečností nebo poruchou funkce ledvin.
Jak se toho vyvarovat?
Obecně platí, že horečku není třeba vždy snižovat. Pomáhá totiž tělu bojovat s choroboplodnými mikroorganismy. Je navíc varovným signálem, že se nejedná jen o běžné nachlazení. Je proto vhodné se poradit s lékařem. Pokud se má horečka snížit, pak je na místě krátkodobá léčba paracetamolem.
Léky proti hypertenzi a vazokonstrikční léky proti nachlazení
Kombinované přípravky proti nachlazení často obsahují účinnou látku proti bolesti a horečce – kyselinu acetylsalicylovou nebo ibuprofen a vazokonstrikční látku, jako je pseudoefedrin nebo fenylefrin pro uvolnění ucpaného nosu. Hypertonici neboli pacienti s vysokým krevním tlakem by se měli těmto látkám vyhnout, proto mohou zvýšit krevní tlak.
Jak se toho vyvarovat?
Proti nachlazení se hodí nosní spreje dekongestiva. Jednoduše řečeno, proti splasknutí nosní sliznice. Neměly by se užívat více než třikrát denně, a ne déle než sedm dní, abychom předešli návyku při jejich užívání. Spreje s dexpanthenolem zase nevysušují nosní sliznici a působí na ni regeneračně a hojivě. Proti ucpanému nosu je také vhodná inhalace páry s éterickými oleji.
Antikoagulační léčiva a kyselina acetylsalicylová proti horečce
Kyselina acetylsalicylová (ASA) účinkuje proti horečce a bolesti. Neměla by se ovšem kombinovat s léky tzv. antikoagulancii, které zabraňují srážení krve. Při této kombinaci ASA ovlivňuje účinek antikoagulancií a vzniká riziko zabránění srážení krve. Tím může dojít ke krvácení.
Jak se toho vyvarovat?
Proti horečce je lepší použít paracetamol.
Antidepresiva a antitusika – léky zastavující dráždivý kašel
Dextrometorfan (DMP) potlačuje suchý kašel. Pacient se tak může vyspat celou noc. Pokud se užívá v kombinaci s některými antidepresivy, může dojít k vážné interakci. Tím je tzv. serotoninový syndrom, který se projevuje extrémním neklidem, svalovým třesem a zvýšením srdeční frekvence.
Jak se toho vyvarovat?
Na suchý kašel existuje rostlinná alternativa v podobě léku Hedelix, což je hustý extrakt z břečťanového listu nebo proskurník lékařský. Existují v podobě kapek nebo sirupu. Pokud suchý, dráždivý kašel přetrvává déle než týden a není doprovázen žádnými dalšími příznaky nachlazení, měla by se objasnit jeho příčina.
In Same Category
- Domácí pomocníci při bolestech hlavy
- Inkontinence není jen problémem našich babiček, upozorňuje nezisková organizace Loono v rámci kampaně Dole dobrý
- Senioři, jak dobře znáte svůj zrak?
- Zácpa je častým onemocněním ve vyšším věku. Proč se to děje?
- Rok 2022 v české oční chirurgii: světová prvenství i nová tkáňová banka
Comments
Leave your comment