Léky proti bolesti – na co dát pozor u seniorů?
Léky proti bolesti, odborně nazývaná analgetika, účinně uleví od bolesti, mají ovšem i své nežádoucí účinky. Na co dbát při léčbě bolesti u seniorů?
Který lék proti bolesti je pro nás vhodný?
Tuto otázku by měli senioři pokládat v lékárně. Některé léky proti bolesti je možné zakoupit bez lékařského předpisu, jedná se o léky na volný prodej. Další silnější analgetika, která se používají v léčbě středně silné až silné bolesti, je možné aplikovat pouze z rukou lékaře. Léky působí obecně na organismus staršího člověka rozdílně než u mladších věkových kategorií. Typické je to, že se v pokročilém věku průtok krve orgány, které jsou zodpovědné za metabolismus těchto léků, tedy za
[caption id="attachment_6854" align="alignright" width="300"] Čím vyšší dávka léku, tím vyšší riziko nežádoucího účinku a horší snášenlivost[/caption]jejich zpracování neboli transformaci. Jedná se o játra a ledviny. Z toho důvodu se u seniorů volí nižší dávka léku nebo se prodlužuje interval podávání léku. U seniorů je velmi často snížená funkce ledvin a to ovlivňuje účinnost podaného léku. Navíc jsou ve vyšším věku funkce ledvin zatíženy současně probíhajícím onemocnění, především cukrovkou, aterosklerózou nebo zánětem ledvinných glomerulů. Znamená to, že účinné látky nejsou tak rychle odbourávány a požadovaného účinku léku se dosahuje už při nižší dávce.
V lékárně se poraďte s lékárníkem
V lékárně je to tak, že vám bude doporučen lék, s kterým jsou dostatečně dlouhé pozitivní zkušenosti, a bude tedy pro vás vhodný. Lékárník ze své zkušenosti už mnohdy ví, který jeho pravidelný klient nebo pacient se léčí na vysoký krevní tlak, kdo má potíže se žaludkem, a proto doporučí něco, co tyto zdravotní problémy nezhoršuje.
Jak často lék podávat?
Čím vyšší dávka, tím vyšší riziko nežádoucího účinku a horší snášenlivost. Také volně prodejné léky především tzv. nesteroidní antirevmatika mohou dráždit sliznici žaludku a zatěžovat ledviny, pokud je člověk užívá delší dobu nebo je musí brát ve vyšší dávce.
Jedná-li se o dlouhodobou léčbu, jsou léky lépe snášeny, když je člověk bere vždy po jídle. Potrava se zachytí na sliznici žaludku a ta není tolik podrážděna. Je důležité zapít lék dostatečným množstvím vody a dále lék přijmout ve správné poloze, aby se lék nezasekl v jícnu a tam nedráždil jeho sliznici. V některých případech se při užívání léků, které dráždí sliznici žaludku, se současně podávají léky chránící sliznici žaludku, tzv. inhibitory protonové pumpy, jako je například omeprazol. O tom by měl pacient hovořit s lékařem.
Často používaná léčiva proti bolesti
Lékem první volby při bolestech seniorů je paracetamol. Má minimum nežádoucích účinků a jeho podávání je proto bezpečné. Je i volně prodejný. V nižší dávce působí proti horečce, v dávce vyšší zastavuje bolest. Spolehlivá proti bolesti je jednorázová dávka 625 mg. Denní dávka by však neměla překročit 4 g. Ve vyšší dávce je paracetamol toxický na játra.
Nejčastěji používanými léky proti bolesti, které jsou i volně prodejné, jsou nesteroidní antirevmatika. Ovšem dlouhodobé užívání tohoto typu léků zvyšuje riziko poškození ledvin a vznik vředů na sliznici žaludku i střev. Nesteroidní antirevmatika by měly být proto u seniorů podávána co nejméně.
Autor: -jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů info@penzista.netIn Same Category
- Domácí pomocníci při bolestech hlavy
- Inkontinence není jen problémem našich babiček, upozorňuje nezisková organizace Loono v rámci kampaně Dole dobrý
- Senioři, jak dobře znáte svůj zrak?
- Zácpa je častým onemocněním ve vyšším věku. Proč se to děje?
- Rok 2022 v české oční chirurgii: světová prvenství i nová tkáňová banka
Comments
Leave your comment