Máte imunitu proti spalničkám?
Nejste si jisti, že jste jako děti byli očkováni proti spalničkám nebo se obáváte, že už je to tak dlouho, že by vaše imunita nemusela být dostatečná? Můžete si nechat udělat jednoduchý test na protilátky. „V naší poliklinice nabízíme možnost provedení testu každé pondělí,“ říká MUDr. Martin Jan Stránský M.D., FACP, ředitel Polikliniky na Národní v Praze. „Test na protilátky proti spalničkám se provádí z běžného odběru krve. Není třeba, abyste přišli nalačno,“ doplňuje MUDr. Vlasta Plachá, praktická lékařka Polikliniky na Národní. Testy na protilátky jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění pojišťoven, s nimiž má poskytovatel zdravotních služeb smlouvu. Lze si ji však nechat udělat i na vlastní náklady, cena se pohybuje okolo 700 Kč.
Spalničky se šíří vzduchem a jsou vysoce nakažlivé. „Nemocný může navíc onemocnění předávat dál již zhruba sedm dní před tím, než se u něj objeví vyrážka, a ještě dalších pět dní poté. Inkubační doba je udávána šest až devatenáct dní, obvykle zhruba dva týdny,“ konstatuje MUDr. Vlasta Plachá. Očkování proti spalničkám je u nás povinné, a to u dětí mezi třináctým a osmnáctým měsícem věku. Do roku 1975 se přitom očkovalo jen jednou dávkou, což se později ukázalo jako méně účinné. Nakažení lidé v právě probíhající epidemii patří právě mezi ty, kteří dostali jen jednu dávku nebo nebyli očkováni vůbec. Podle praktické lékařky však není test na protilátky zbytečný ani v případě, že jste si jisti, že jste byli očkování ve schématu dvou dávek. „I v případě, že jste očkováni byli, test na protilátky nemusí být zbytečný. Imunita, kterou jste očkováním získali, může totiž postupně slábnout,“ vysvětluje. Kontraindikací k očkování je těhotenství, alergie na aminoglykosidové antibiotikum a vaječné bílkoviny.
Nemoc začíná podobně jako jakékoliv nachlazení – máte teplotu, kašel a rýmu, možná jste více citliví na světlo a objeví se zarudnutí spojivek. Zjistíte, že máte v ústech bělavé tečky se zarudlým okolím. Po několika dnech se přidá červená vyrážka na těle – zpravidla začíná vzadu na krku a šíří se na obličej, břicho, a nakonec na končetiny. Pokud už spalničky dostanete, budete je muset přetrpět a zůstat po celou dobu jejich výskytu doma. „Léčba se může zaměřit pouze na průvodní příznaky, tedy na kašel či teplotu. Nemocnému podáváme i přípravky, které mu uleví od svědění,“ říká MUDr. Plachá a dodává: „Antibiotika jsou, stejně jako u jiných virových onemocnění, neúčinná.“
Kontakt pro média:
MgA. Kateřina Havelková,
Poliklinika na Národní
Tel.:774 776 361
E-mail: havelkova@mjs.narodni.cz
In Same Category
- Domácí pomocníci při bolestech hlavy
- Inkontinence není jen problémem našich babiček, upozorňuje nezisková organizace Loono v rámci kampaně Dole dobrý
- Senioři, jak dobře znáte svůj zrak?
- Zácpa je častým onemocněním ve vyšším věku. Proč se to děje?
- Rok 2022 v české oční chirurgii: světová prvenství i nová tkáňová banka
Comments
Leave your comment