Mobilní s invalidním vozíkem
Ten, kdo vozík potřebuje, mívá většinou mnoho otázek a musí co v nejkratší době řešit spoustu rozhodnutí. Jaký je nejvhodnější model? Jaké doplňky jsou k dispozici a mohou například zlepšit komfort sezení? Proč jsou kvůli vozíku nezbytné některé úpravy v bytě a proč se vyplácí zaopatřit k vozíku elektrický pohon, především u starších uživatelů.
Vhodný model vozíku
Invalidní vozík je zdravotní pomůcka, kterou hradí zdravotní pojišťovna. Pro úhradu je nutné získat poukaz od lékaře specialisty, který může vozík předepsat. Nárok na vozík mají v zásadě lidé, kteří mohou pomocí vozíku získat nebo zlepšit svoji mobilitu. Vozík je však možné také zakoupit za své peníze bez úhrady pojišťovny. Mnohdy to bývá rychlejší řešení.
Vedle trvalého používání, například při domácí péči, je vhodný vozík také pro starší lidi, kteří jsou omezeni pouze dočasně, například po zlomenině končetiny. Také uživatelé chodítek, kteří již nezvládnou venku delší trasy, mohou vozík velmi využít.
Nejčastěji se předepisují skládací standardní vozíky. Lehké modely váží kolem 14 kg nebo méně, což se vyplatí také při transportu.
S poukazem na vozík se můžete obrátit na zdravotnickou prodejnu nebo na společnosti s nabídkou zdravotních pomůcek, které vám dodají vozík až domů. Většina z nich poskytuje i poradenství, pokud si nevíte s volbou vozíku rady. Při zvláště těžkém omezení nebo při silné nadváze má smysl používání elektrického vozíku nebo i skútru. O tom je dobré si pohovořit se specialistou.
Dobré sezení na vozíku
Moderní invalidní vozíky umožňují nastavit výšku sedu. Výška sedu je správná, když stehna naléhají pohodlně na sedáku vozíku a přitom chodidla pevně celou plochou doléhají na stupačkách vozíku. Lidé po mozkové mrtvici se často mohou pohybovat lépe, pokud sedí relativně nízko a přesunují se s nohama na zemi.
Některé modely disponují výškově nastavitelnými loketními opěrkami, bezpečnostním pásem, odnímatelnými lýtkovými oporami a podnožkami se stupačkami, které mají i pásky na suchý zip pro zafixování nohou na stupačce.
Existují pochopitelně i vozíky s brzdami pro doprovod, tedy osobu, která vozík vede. Některé brzdy, podle modelu vozíku, jsou i výškově nastavitelné. Nezbytností vybavení vozíku jsou parkovací přítlačné brzdy, které umožňují sedící osobě vozík při zastavení zabrzdit. Nikoliv při jízdě.
Kdo vozík často převáží, může vybrat lehčí vozík nebo vozík standardní, který má rychloodnímací kola, takzvanou rychlospojku s výsuvným čepem kola. Snadným odejmutím obou zadních velkých kol se významně sníží celková hmotnost vozíku. Vhodné jsou bubnové brzdy, které přinášejí větší bezpečnost.
Doplňky k vozíku jako podsedáky (sedáky) zmírňují tlak při sezení, ergonomicky formované zádové opěrky usnadňují správné držení těla. Mezi další doplňky patří látkový kryt na vozík, deštník nebo držák na berli. Tyto všechny pomůcky mohou usnadnit používání.
Bezbariérové bydlení
Pro výběr vozíku je také důležité, v jakém prostředí se budete pohybovat. Nejčastěji řeší uživatelé celkovou šířku vozíku pro snadný vstup do otevřených dveří. Je možné opatřit i vozíky s celkovou šířkou 60 cm. Je nutné však počítat s užším sedákem. Teleskopické rampy nebo zdviže u vstupních dveří ulehčují vjezd vozíku do prostor. Schodolezy (kolečkové nebo pásové) umožňují na vozíku překonávat schody. Jedná se o zařízení, kdy je vozík
integrován na schodolezu. Ten pak pomocí koleček nebo pásů překonává terén schodů nahoru nebo dolů. Tato zařízení jsou opatřena gelovými akumulátory, které je nutné po každém použití dobíjet. V rodinných domech je někdy lepší přestěhovat některé místnosti, jako je třeba ložnice, kvůli vozíku do přízemí.
Lehký pohyb
Invalidní vozíky je možné převést na elektrický pohon. E-fix jsou elektricky poháněná kola, která usnadní osobě na mechanickém vozíku pohyb. Vozík se pak chová jako elektrický, má ovládání na levou či pravou ruku, dle potřeby. Viamobil je elektrické přídavné zařízení k mechanickému vozíku, které umožní doprovodné osobě velmi dobře ovládat vozík. Viamobil pohání vozík sám, stačí na rukojeti "přidávat plyn".
Autor: REDAKCE
Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů
info@penzista.net
In Same Category
- Nákupní seznam zahrádkáře – co si obstarat, než začne sezóna
- Kosmetika pod stromečkem: místo radosti může způsobit řadu komplikací
- Jak by mělo fungovat lůžko v seniorském věku
- Letošní Svatomartinská vína? Lehčí s nižším obsahem alkoholu a se šroubovým uzávěrem
- Pokojovky jsou zpátky doma! Jak se o ně postarat na podzim?
Comments
Leave your comment