Muži jako pečující osoby
Podle průzkumu Dr. Daniely Deufertové, odbornice na sociální péči z tyrolského Hallu, je péče o rodinné příbuzné většinou považována za typicky ženskou záležitost. Podle slov dr. Deufertové se ukazuje, že podstatnou skupinu pečujících osob v rodině tvoří muži ve věku nad 60 let. Podle aktuálních čísel je mužů jako pečujících rodinných příslušníků asi 37 procent. Alespoň podle rakouských statistik, které se výrazně blíží průměrným číslům ve střední Evropě. Většinu z těchto mužů však tvoří muži nad 60 let věku. Mnoho mužů přebírá ještě ve vysokém věku péči o svou partnerku. I tak stále platí, že péče o rodinné příslušníky je dámskou záležitostí. Muži mají větší sklon fungovat i v péči jako řídící pracovníci a dbají proto spíše na to, aby věci fungovaly jako celek. Přijímají spíše častěji pomoc. Tím se odkrývají méně jejich skutečné pečovatelské aktivity.
[caption id="attachment_4687" align="alignright" width="257"] Mnoho mužů přebírá ještě ve vysokém věku péči o svou partnerku[/caption]Dnes v kurzech pečovatelství sotva naleznete nějaké muže. Současné nabídky kurzů se obracejí především na ženy. Podle dr. Deufertové by bylo efektivnější vytvářet rozdílnou koncepci pečovatelské péče pro muže a pro ženy.
Reklama
Ve věkové kategorii 50 až 60 let vydělávají muži stále ještě zřetelně více než ženy. Proto přebírají pečovatelskou péči v této věkové kategorii především ženy. Pro muže je tudíž vhodně skloubit péči o rodinné příslušníky a vlastní zaměstnání dosti komplikované.
In Same Category
- Jak zvládnout situace, když onemocní váš blízký
- Při posuzování stupně závislosti osoby se hodnotí schopnost zvládat různé základní životní potřeby
- Lidem pečujícím o nemocné blízké hrozí vyhoření
- Špatně se o tom mluví, ale při péči o své příbuzné se neubráníme znechucení. Jak ho zvládat?
- Co pomáhá proti dekubitům
Comments
Leave your comment