Náhlá ztráta zraku a rychlé vyhledání lékařské pomoci
A to bez varování, bez jakéhokoliv předchozího příznaku, jako je bolest, zarudnutí nebo zranění, například při úrazu.
Porušení krevního oběhu
Náhlá ztráta zraku bez bolesti se vyskytuje nejčastěji u starších osob. Jedním z hlavních důvodů jsou oběhové poruchy. Pokud dojde k poruše v krevním oběhu, dochází ke zablokování centrální tepny oka. Tato tepna totiž zásobuje sítnici kyslíkem a důležitými živinami. Pokud se objeví v této centrální tepně transportující krev do sítnice uzávěr, je to jako by náhle během několika sekund zhasnula světla. Na postiženém oku se tedy téměř náhle zatemní.
Nutností je okamžitě zjistit příčinu
V mnoha případech trvá ztráta zraku pouze několik sekund. Poté se uzávěr v tepně uvolní. Děje se tak někdy po deseti minutách, jindy až po hodině. Podle odborníků je důležité okamžitě navštívit lékaře a hledat přesnou příčinu zablokování cévy. V praxi je u rizikových pacientů často věnována pozornost při zvýšeném riziku srážení krve. Neurolog při vyšetření kontroluje průtok krve v krční tepně, která ji odvádí do mozku a do očí.
Pokud poruchy krevního oběhu vyústily v úplnou ztrátu zraku a pacient přichází příliš pozdě, pro postižené oko se toho většinou moc udělat nedá. Léčba antikoagulačními látkami nebo trombolýza, má podle současného stavu znalostí pro oko malý smysl. Ve skutečnosti se při takové léčbě objevují jen vedlejší účinky a žádný benefit. Přesná příčina náhlého oslepnutí se však dá zjistit. V mnoha případech lze alespoň druhé oko zachránit před slepotou.
Velmi vzácně je příčinou ucpání centrální tepny sítnice zánět. Jedná se onemocnění tzv. temporální arteritidu. Je to autoimunitní zánět cévy, který způsobuje ucpání tepen při obranné reakci vlastního těla. To způsobuje oběhové poruchy přímo v oku. Ty jsou doprovázeny obvykle silnými bolestmi hlavy a bolestmi při žvýkání, ale nevyskytují se zde bolesti očí. V nejhorším případě vede zánět ke slepotě.
Bolest v oku musí být objasněna v časné fázi
Odchlípení sítnice a poruchy zrakového nervu jsou další možné příčiny náhlé, bezbolestné ztráty zraku. Ztrátě zraku pochopitelně zabráníme tím, že v případě bolesti vždy a včas vyhledáme oční pomoc. V závislosti na projevech se při vyšetření měří nitrooční tlak a vyšetřuje sítnice nebo zrakový nerv. Tímto způsobem lze předcházet rizikovým faktorům pro případnou ztrátu zraku nebo je léčit v rané fázi.
Autor: REDAKCE
Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů
info@penzista.net
In Same Category
- Oční poradna: odstranění dioptrií laserem trvá pár minut, důležitá je následná péče
- Jan Janský, objevitel krevních skupin, by oslavil 150 let. Jeho objev zachránil spoustu lidských životů
- Leden je měsícem rakoviny děložního čípku: Věděli jste, co nemoc způsobuje a jak se jí vyhnout?
- Poskytování péče je fyzicky i duševně náročné
- Pneumokokové infekce mohou být zákeřné ve všech obdobích života
Comments
Leave your comment