Očkování proti klíšťové encefalitidě u seniorů
Na jaře začíná sezóna klíšťat. Dotěrná klíšťata mohou přenášet onemocnění virového původu, které se nazývá klíšťová encefalitida. Klíšťová sezóna startuje v dubnu a pokračovat může až do poloviny října s kulminací na začátku června. Proč by se starší lidé v rizikových oblastech měli nechat očkovat? Za zkratkou FSME se schovává název jarně-letní meningoencefalitida. FS z německého Frühling (jaro) a Sommer (léto). Pro šíření encefalitidy je vždy potřeba virus, klíště jako přenašeč a nějaké větší zvíře, které pobíhá volně v přírodě a slouží jako rezervoár klíšťat. Nemoc se šíří hlavně kousnutím klíštěte. Očkování chrání před touto nemocí. Především starší lidé by se měli nechat očkovat. U nich je imunitní systém slabší, zvyšuje se tak riziko výskytu nemoci. U seniorů může mít dokonce i horší průběh. Významné je očkování především u lidí, kteří se v sezóně nacházejí v rizikových oblastech. V ČR jsou za rizikové oblasti považována povodí řek, jako je Berounka, Sázava, Vltava nebo Dyje. Křoviny a louky jsou pro klíšťata optimálním prostředím.
Dle statistik ÚZIS se nejméně nechávají očkovat čeští senioři. Je to dokonce méně než deset procent osob ve věkové kategorii 60+. S narůstajícím věkem se zvyšuje procento závažných průběhů a následků nemoci. Důvodem pro proočkovanost seniorů je i fakt, že nemoc nasedá na mnohočetné nemoci starších lidí.
Ochrana očkováním má u osob starších šedesáti let kratší časové pokrytí
Průběh infekce bývá rozdílný. Ne všechna onemocnění FSME jsou nebezpečná. U 70 procent postižených je tělo dokonce infikováno, aníž by na sobě cokoli poznalo. 30 procent infikovaných dostane horečku a má bolest hlavy, pak znovu doznívají příznaky. Asi jen u deseti procent nemocných se potíže opět dostavují. U nich se může objevit zánět mozkových blan a míchy.
Při základním očkování na klíšťovou encefalitidu jsou požadovány tři injekce. Druhá dávka se aplikuje u lékaře jeden a tři měsíce po první injekci, třetí dávka podle očkovací látky buď pět až dvanáct nebo devět až dvanáct měsíců později. Už po druhé injekci existuje zpravidla ochrana pro plánovanou krátkou cestu. Pokud musí následovat oživení, závisí od věku. Primární imunizace je prováděna třemi dávkami. Druhá dávka se podává po 1 až 3 měsících a třetí dávka po 9 až 12 měsících. Toto očkování se označuje jako pomalé schéma očkování. Dosažení úplné ochrany vůči klíšťové encefalitidě je časově náročné, a proto existuje alternativní způsob očkování podle zrychleného schématu očkování, kdy se druhá dávka vakcíny podává po 14 dnech. Každopádně je vhodné se poradit o očkování s ošetřujícím lékařem.
Klíště odstraňte například pinzetou
Klíšťata nepadají většinou ze stromu na člověka. Většinou obývají vysokou trávu nebo křoví. Po toulkách a vycházkách v rizikových oblastech doporučují odborníci si dobře prohledat tělo. Kdo objeví klíště na těle, neměl by na něj jít s domácími prostředky jako je lepidlo nebo olej. Při příliš náročném boji s klíštětem, vypouští klíště více choroboplodných zárodků do krve. Je lepší odstranit klíště pinzetou na kůži, zabalit a například spláchnout do WC.
Kolik zaplatím za očkování proti klíšťové encefalitidě
Cena jedné dávky vakcíny se pohybuje v rozmezí 400-500,- Kč. K ceně za vakcinační dávku je třeba připočíst náklady na samotné provedení očkování a případné před-vakcinační vyšetření. Celková částka za očkování zpravidla nepřesáhne 700,- Kč.
Autor: -jpo- Zpracováno podle domácích zdrojů info@penzista.net
In Same Category
- Domácí pomocníci při bolestech hlavy
- Inkontinence není jen problémem našich babiček, upozorňuje nezisková organizace Loono v rámci kampaně Dole dobrý
- Senioři, jak dobře znáte svůj zrak?
- Zácpa je častým onemocněním ve vyšším věku. Proč se to děje?
- Rok 2022 v české oční chirurgii: světová prvenství i nová tkáňová banka
Comments
Leave your comment