Pár mýtů o alkoholu
Můžeme být po šumivém vínu rychleji opilí a dokáže jídlo oddálit pocit opilosti? Co je dobré si objasnit, když se jednou za čas rozhodneme holdovat alkoholu.
Jsme po sektu rychleji opilí?
Ano, je to tak. V sektu nebo šumivém vínu se nachází bublinky kyseliny uhličité. Pokud se ty dostanou do žaludku, dokáží podráždit jeho stěnu a ta se stává lépe prokrvenou. Lepší prokrvení znamená i to, že žaludek dokáže alkohol rychleji vstřebávat a tak se pocit opilosti dostaví rychleji.
Obsahuje pivo více alkoholu než víno?
Etiketa prozrazuje obsah alkoholu v objemových procentech. Pivo má v průměru 4,8, víno 11, alkohol má 33 procent. Abychom určili množství alkoholu v gramech na 100 mililitrů tekutiny, potřebujeme údaj na etiketě vynásobit 0,8 krát. U žen je za nízké riziko považována hodnota 12 g, u mužů kolem 24 gramů na den. Ve stáří a při nemoci se tato hranice snižuje. Při užívání léků je lepší se poradit s lékařem.
Snižuje jídlo pocit opilosti?
Tučná jídla jsou skutečně vhodnější. Máslo nebo olej se štěpí v tenkém střevě. Rozštěpené části váží alkohol a zmírňují tak jejich opojný účinek.
Dokáže káva znovu navodit pocit střízlivosti?
Subjektivně pociťované osvěžení kávou nebo krátké zdřímnutí klame. Muži odbourávají za hodinu asi 0,15 promile alkoholu v krvi, ženy asi 0,13. Proces odbourávání alkoholu těmito dvěma faktory nemůže být urychlen. Kávě se někdy připisuje ochranný vliv na játra.
Snesou ženy skutečně méně alkoholu?
Protože se alkohol distribuuje v celém těle, pocítí lehčí lidé jeho účinek dříve. Ženy pocítí jeho účinek dříve než muži, protože mají v poměru k tělesné váze více tělesného tuku a méně vody. A ve vodě se alkohol rozkládá. K tomu odbourávají alkohol pomaleji. Znamená to, že jeho účinek setrvává delší dobu.
Autor: -jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů info@penzista.netIn Same Category
- Domácí pomocníci při bolestech hlavy
- Inkontinence není jen problémem našich babiček, upozorňuje nezisková organizace Loono v rámci kampaně Dole dobrý
- Senioři, jak dobře znáte svůj zrak?
- Zácpa je častým onemocněním ve vyšším věku. Proč se to děje?
- Rok 2022 v české oční chirurgii: světová prvenství i nová tkáňová banka
Comments
Leave your comment