Pocit těžkých nohou nemusí skrývat pouze žilní obtíže
Mnoho starších lidí zná pocit těžkých nohou. Často se týká postižení žil. Ovšem na vině mohou být i jiné příčiny. Ten pocit je známý, jako by si někdo k nohám připoutal železnou kouli. Často se do kůže nohou nepříjemně zařezávají ponožky, vznikají otoky, především v oblasti kotníků. Protože mohou tento stav vyvolat poruchy srdce nebo cév, v každém případě má smysl vyhledat lékaře.
Těžké nohy mají za vinu často potíže se žilami
V dolních končetinách krev odvádí žíly jednak v podobě hlubokého žilního systému a dolního žilního systému. 80 % krve proudí ve směru z povrchového do hlubokého systému. Mezi nimi existují spojky, takzvané perforátory. Na jejich stěnách jsou vytvořeny z výstelky duplikatury, které fungují jako chlopně. Zabraňují zpětnému toku krve z hlubokého do povrchového systému žil. Pokud je průsvit těchto spojek příliš široký, chlopně přiléhají na stěnu žil a nejsou schopny zabraňovat průtoku krve z hlubokého systému. Žilní systém kolabuje a hovoříme o žilní nedostatečnosti, neboli cizím slovem insuficienci. Na povrchu tak vznikají drobná rozšíření často prominující nad povrch kůže. Říká se jim mikrovarixy. Vytvářejí nevzhledná vinutí především na bércích, kolem kotníků, ale mohou dosahovat také na stehna. V dalších stádiích mohou postihovat i kůži a dochází k trofickým změnám kůže, tedy takovým, které postihují její výživu. Tyto změny mohou vyústit v bércový vřed. Jsou navíc doprovázeny pocitem těžkých nohou, tvorbou otoků, především v oblasti kotníků.
Pro prevenci potíží se žilami slouží aktivní zapojení svalového aparátu
Pacienti si většinou sami najdou úlevovou polohu. Ta spočívá ve zvednutí natažených dolních končetin. Taková poloha usnadňuje pohyb krve z končetin směrem k srdci. Toto opatření přináší poměrně rychlou úlevu, je však přechodné. Důležité je zapojovat funkci svalových skupin a kloubního aparátu. Jejich správná funkce je klíčová pro předcházení problémů se žilami nohou. Klíčový je pravidelný pohyb. Mnohdy stačí pravidelná rychlá svižná chůze 20-30 minut denně. Pomáhá cyklistika a plavání. Zde se projevuje pozitivně pravidelné zapojování jednotlivých svalových skupin, flexorů a extenzorů, které provádějí opakované natažení a pokrčení končetin. Tím se maximálně zapojují svaly, a také kloubní systém, což podporuje žilní pumpu. V poslední době se uplatňuje také severská chůze, nordic walking. Pohyby končetinami v ramenou rovněž zapojují činnost hrudníku, což napomáhá činnosti srdce.
Žilám slouží venofarmaka
Na trhu najdeme spoustu přípravků v podobě ústy podávaných léčiv až po různé lokálně podávané masti, krémy, gely a spreje. Funkcí těchto přípravků je udržovat správné napětí neboli tonus žilní stěny. To vede k ústupu odtoku, zabránění prosakování tekutiny z krevních cév mimo ně, a tím zabránění vzniku dalších otoků. Známe Venoruton, Lioton, Aescin, Cilkanol a další. Tyto léky však slouží pouze k částečné úlevě při občasných potížích. Nemohou být jediným způsobem léčby. Vždy je důležité zapojovat pohyb. Z konzervativních postupů se už klasicky uplatňují obinadla. Jejich aplikace na končetinu by měla začínat odspoda, od prstů nohy, a pokračovat nahoru, až nad postižené místo. Obinadlo musí zakrývat a navíc přesahovat postiženou plochu. Jednotlivé tahy obinadla by se měly překrývat. K novějším způsobům také patří kompresívní punčochy. Ty se uplatňují tam, kde je pro pacienta obtížně správně navázat obinadlo.
Proč je diagnóza mnohdy těžká
Abychom mohli zjistit příčinu těžkých nohou, je důležité vyšetření, zda se již v rodině dispozice k žilní nedostatečnosti vyskytuje. Lékař se ptá pacientů na běžný den, jak často se hýbou. Díky speciální ultrazvukové metodě, dopplerovské sonografii, se zjistí, zda krev proudí v cévách příliš pomalu nebo správným tempem. Právě u starších lidí je někdy těžké dostat příznaky pod kontrolu. Těžké nohy patří mezi subjektivně negativně vnímané pocity, jejichž příčinu bývá někdy i těžké jednoznačně přiřadit.
U starších lidí se může jednat o příznak jiných nemocí. Lékaři hovoří o polymorbiditě. Pacient má například lehčí stupeň srdeční slabosti, k tomu zatím bezvýznamné žilní potíže a ještě artrózu v kolenním kloubu. Všechny tyto nemoci sjednocují teoreticky vnímání bolesti do kostí a nohou.
Možné příčiny: dlouhé stání a sezení, nadváha
Pokud se začnou křečové žíly projevovat, je to důvodem pro návštěvu lékaře. Nemusí být ovšem vždy příčinou těžkých nohou, jak ukazují studie. Mnoho lidí sedí celý den. K tomu se přidá ještě nadváha a člověk má těžké nohy. Napomáhá tomu i nošení nevhodné obuvi, dlouhé stání.
Autor: -jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů info@penzista.netIn Same Category
- Domácí pomocníci při bolestech hlavy
- Inkontinence není jen problémem našich babiček, upozorňuje nezisková organizace Loono v rámci kampaně Dole dobrý
- Senioři, jak dobře znáte svůj zrak?
- Zácpa je častým onemocněním ve vyšším věku. Proč se to děje?
- Rok 2022 v české oční chirurgii: světová prvenství i nová tkáňová banka
Comments
Leave your comment