Pojďme si říct, jak by vypadalo město přátelské k seniorům
Které jsou hlavní koncepty, o kterých mohou starostové a městští plánovači diskutovat. Senioři potřebují takové bydlení, kde mohou být aktivní být a cítit se bezpečně? Jedno z měst vytvořených speciálně pro seniory by rád vybudoval čínský investor na 120 čtverečních kilometrech někde v severní Číně. Takové město by perfektně fungovalo jako město k životu v seniorském věku.
Stárnoucí společnost je výzvou pro obce
V takových rozměrech evropští místní politici a městští plánovači nepomýšlí, ale zcela jistě vědí, že demografické ukazatele měst a vesnic se proměnily a oni na to musí reagovat. 21 procent obyvatel v Evropě je dnes starší 65 let. Za deset má tento údaj zvýšit o dvě procenta. V roce 2030 bude patřit do populace seniorů každý třetí
Se zřetelem k tomuto trendu zamýšlí obce vybudovat více na nemocnic, pečovatelských služeb, ale i domovů pro seniory. Ale ne jenom to. Převážná většina seniorů žije ve vlastní nemovitosti a stará se o sebe sama. Jednoho dne však dříve aktivní a fit se cítící penzisti zjistí, že všechno se stává obtížnější a akční rádius se zmenšuje. A uvědomí si rychle, že v městské čtvrti, kde žijí, chybí podstatné věci, který by jim výrazně ulehčily život, jako jsou bezbariérové byty, schody, zdviže, bezpečné pouliční cesty, nákupní možnosti v blízkosti domova, více odpočinkových a klidných míst na veřejném prostranství, lépe fungující hromadná městská doprava.
Čtěte také
Města přátelská k seniorům budou požadovat individuální řešení
Individuálních potřeb a požadavků pro spokojené žití v takových městech, by se jistě dalo najít opravdu hodně. Co je v jednotlivých případech nedostatečné, přichází v anketách často jednoduše najevo. Zájmové skupiny seniorů, členové různých společenství, kde se senioři schází, nebo soukromí developeři předávají svá přání na městskou samosprávu. Ta však potom stojí před ne zrovna lehkým úkolem, přetvořit a vybavit městské byty tak, aby v nich senioři mohli spokojeně a nekomplikovaně žít. Ovšem starší lidé nestojí o žádná hromadná řešení vytvořená a sepsaná pouze od zeleného stolu. Jejich potřeby jsou přesně individuálně odlišené stejně jako u jiných generací. Zároveň však existují společné zájmy – od bezbariérových cest až po snížené obrubníky. Bez nich se komplikuje život jak seniorům, tak i dětem.
Cílem je, aby senioři mohli co nejdéle samostatně bydlet
Schopnost být mobilní, ať už pěšky, na kole nebo v městské hromadné dopravě je vždy důležitá. Přesto bezbariérovost a nabídky domů s pečovatelskou službou nevytvářejí z městských čtvrtí žádný seniorský ráj. Většina seniorů by zůstala co nejdéle sama doma, jak je to jen možné. Vše, co slouží splnění tohoto cíle, by proto mělo být k dispozici. Jedná se o organizovaná setkání, která umožňují navázat kontakt, například rozumné dopravní spojení do kina, do divadla nebo na univerzitu třetího věku.
Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů
info@penzista.net
Comments
Leave your comment