Poznejme léčebné konopí
Co je to vlastně konopí?
Biologicky patří konopí do čeledi konopovitých (Cannabaceae). Sem mimochodem patří i chmel (Humulus lupulus). Konopí, které je vhodné ke konzumaci obvykle pochází ze samičí rostliny konopí. Od 1. dubna 2013 je povoleno předepisovat konopí jako lék na některá onemocnění. Konopí je regulováno zejména zákonem o návykových látkách. Maximální množství vydaného konopí pro jednoho pacienta na období jednoho měsíce je 180 g. Dle platné legislativy může lékař specialista předepisovat léčebné konopí např. na zvracení, stimulaci chuti v souvislosti s léčbou onkologického onemocnění nebo s léčbou onemocnění HIV, chronickou neutišitelnou bolest, povrchovou léčbu dermatóz a slizničních lézí, spasticitu a s ní spojenou bolest u roztroušené sklerózy nebo poranění míchy.
Jak konopí funguje?
Nejznámější účinnou látkou v konopí je tetrahydrokanabinol, zkráceně THC. Konopí ale obsahuje i další tzv. kanabinoidy, jako je kanabidiol (CBD). Psychoaktivní účinky konopí jsou popisovány jako příjemné a uvolňující. Často jsou doprovázené zvýšeným smyslovým vnímáním. Mohou však vyvolat také strach a paniku. Konopí může vyvolat poruchy paměti, změny psychomotorické a kognitivní výkonnosti a také poruchy vnímání času, rozšiřuje cévy a urychluje puls. Schopnost jasně myslet a smysluplně jednat je při intoxikaci konopím omezená. Řízení vozidel pod vlivem THC je proto zakázáno.
Je konopí méně škodlivé než alkohol?
Co se týče počtu úmrtí, je konopí méně škodlivé než alkohol. V ČR zemře každý rok v důsledku konzumace alkoholu kolem 6500 lidí. Asi 5-8 % dospělých obyvatel ČR pije alkohol takovým způsobem, že to má výrazné škodlivé dopady na jejich fyzické či duševní zdraví. Počet úmrtí, kdy je na vině přímo konopí, je téměř nula. Ani otrava velkým množstvím konopí nebývá smrtelná. Konopí však může mít i škodlivé účinky na lidský organismus. Je například známo, že pravidelná konzumace může zhoršit paměť. Zdá se však, že toto poškození zmizí, jakmile se konopí přestane užívat. Diskutuje se také o tom, zda užívání konopí může zvýšit riziko některých typů rakoviny. Užívání konopí může být návykové.
Konopí může mít vážné důsledky hlavně pro adolescenty. Během puberty je jejich mozek zvláště náchylný k psychózám a dalším duševním chorobám. To je jeden z důvodů, proč odborníci varují před legalizací konopí.
Proč se konopí kouří?
Jen kouřit se nemusí. V rostlině se THC zpočátku vyskytuje jako kyselina tetrahydrokanabinolová (THCA). Ta se chemicky procesem dekarboxylace přeměňuje na THC. Tento proces je stimulován například zahříváním. THC se jako účinná látka lépe váže v těle na vlastní kanabinoidní receptory. THC je lipofilní, tudíž rozpustné v tucích. Lidské tělo dokáže zpracovat účinnou látku i v potravinách s vysokým obsahem tuku, mezi něž patří třeba koláče, sušenky nebo muffiny. Odtud se THC nejprve dostane do žaludku, v játrech se opět částečně metabolizuje a dostává se tak do krevního oběhu s výrazně opožděným účinkem. Nástup intoxikace, dávkování a trvání intoxikace je hůře ovlivnitelné. Efekt nastává později a trvá déle.
Je konopí neškodné?
Není to pravda. THC (tetrahydrokanabinol) má psychoaktivní účinek. Jako účinná látka je může vést ke zvýšenému riziku výskytu úzkostných poruch, depresí či psychóz. Jedná se o duševní poruchy, při kterých dochází ke ztrátě vztahu k realitě, objevují se bludy a halucinace. To se stává zejména v období puberty. Mozek se v té době stále vyvíjí. Dosud však není objasněno, co bylo dříve. Bylo prokázáno, že existuje statistický vztah mezi užíváním konopí a psychózou a dalšími duševními chorobami, jako je schizofrenie. Existují však také důkazy o tom, že lidé trpící psychózou nebo jinými duševními chorobami užívají konopí častěji, aby se pokusili utlumit své psychické strádání.
Funguje konopí jako dobrý lék?
Podle výsledků několika studií umí konopí mírnit chronické bolesti. Neexistují ještě dostatečné důkazy pro ovlivnění Parkinsonovy choroby, Crohnovy choroby a dalších zánětlivých gastrointestinálních onemocnění. Neprokázalo se zlepšení příznaků. Při chemoterapii má konopí pozitivní vliv na snížení nevolnosti a zvracení. V souhrnu jsou však vědecké důkazy v otázce konopí jako léku stále relativně slabé. Pro kvalifikovaná tvrzení je rozhodně potřeba více srovnatelných studií.
Autor: -jpo-
Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů
In Same Category
- Domácí pomocníci při bolestech hlavy
- Inkontinence není jen problémem našich babiček, upozorňuje nezisková organizace Loono v rámci kampaně Dole dobrý
- Senioři, jak dobře znáte svůj zrak?
- Zácpa je častým onemocněním ve vyšším věku. Proč se to děje?
- Rok 2022 v české oční chirurgii: světová prvenství i nová tkáňová banka
Comments
Leave your comment