Při kterých potížích pomáhá teplo
Při prvních známkách chřipkové infekce, lehčích bolestech v zádech, bolesti v krku nebo napětí v šíji nepotřebujeme sahat hned pro léky do naší lékárničky. Samotná aplikace tepla přináší v mnoha případech okamžitou úlevu. Teplo uvolňuje napětí v tkáních a svalech, zlepšuje prokrvení tkání a svalů, napomáhá odtoku lymfy, a tak urychluje odstranění odpadních látek našeho metabolismu z těla ven.
Přiložte nahřívací podložku
Stačí často sedět delší dobu u počítače nebo trávit pár sekund u otevřeného okna. Záda se mohou za chvíli ozvat. Teplo uvolňuje napětí šíjového svalstva. Pomohou i různé nahřívací podušky, podložky nebo gely z lékárny. Ty zlepšují krevní oběh, snižují stres i únavu. K tomu uzpůsobené podušky můžete vložit asi na pět minut do ohřáté vody. Před pokládáním na kůži zabalte nahřátou podušku do šátku nebo jiné textilie. Ideální jsou i na cesty speciální nahřívací opěrky.
Pomáhá vana plná teplé vody
Při lehčím nachlazení bez horečky udělá dobře vana plná teplé vody nejlépe ještě s voňavou koupelovou příměsí. Éterické oleje z eukalyptu, tymián nebo borovicových šišek uvolňují dýchací cesty. Voda ve vaně by měla mít kolem 28 stupňů a položit byste se do ní měli nejvýše na 25 až 30 minut. Pokud má voda až 36 stupňů, je lepší jít z vody už po 20 minutách. Pozor na to, pokud se léčíte se srdcem. V takovém případě se poraďte o možnosti takovéto koupele se svým lékařem. Mentol nebo jiné éterické oleje s obsahem kafru nejsou vhodné pro osoby se zvýšenou citlivostí dýchacích cest, jako jsou například astmatici.
Ponořte si ruce do horké vody
Při akutním záchvatu zánětlivých onemocnění jako je revma snášejí pacienti lépe chlad. Při chronických bolestech však pomáhá teplo, protože činí tkáně a svaly uvolněnější. Proti bolesti pomáhá i koupel z hrášku, když dáme čtyři plné dlaně sušeného hrášku do žáruvzdorné mísy a ohřejeme při 60 stupních v troubě. Doporučuje se kontrolovat teplotu. Ruce pak vložíme do ohřátých luštěnin a provádíme jemné pohyby rukou.
Posilujte, hýbejte se, nenechte svalstvo ochablé
Bolest zad je často přičítána směsí nedostatku pohybu, ochablého svalstva, stresu a nevhodných poloh při sezení. Pohyb a cílené posilování slabých svalových partií je jedině prospěšné. Někdy pomáhají masti nebo krémy s obsahem látky kapsaicin. Kapsaicin je rostlinný alkaloid, který způsobuje pálivou chuť některých papriček. Velmi příjemně působí hřejivý gel Konopíčko chladivé. Jedná se o silné konopné mazání s kombinací kapsaicinu, kafru a 5 bylin. Uvolňuje svalové bolesti včetně chronických bolestí. Podporuje prohřátí zatuhlých svalů a kloubů. Obsahuje 10 % konopný olej, arniku horskou, kostival lékařský, jalovec obecný, eukalyptus a tee trea oil.Teplo nikdy neaplikujte při zánětech, zraněních, křečových žílách nebo riziku trombózy /ucpání cév/. Pokud se léčíte na srdce, konzultujte aplikace tepla s vaším lékařem. U nemocí jako je cukrovka, bývá porušena citlivost těla na periferii (konečky prstů). Pacienti teplotu špatně vyhodnotí. Teplo je tak více ke škodě než k užitku.
Autor: -jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů info@penzista.netIn Same Category
- Domácí pomocníci při bolestech hlavy
- Inkontinence není jen problémem našich babiček, upozorňuje nezisková organizace Loono v rámci kampaně Dole dobrý
- Senioři, jak dobře znáte svůj zrak?
- Zácpa je častým onemocněním ve vyšším věku. Proč se to děje?
- Rok 2022 v české oční chirurgii: světová prvenství i nová tkáňová banka
Comments
Leave your comment