Probiotika pomohou při oslabené imunitě, která bývá často u seniorů
Mezi probiotika se v současnosti řadí laktobacily, bifidobaktérie, některé kmeny enterokoků a streptokoků a z kvasinek Saccharomyces boulardii a Saccharomyces cerevisiae. Výhodou této kvasinky je její odolnost proti antibiotikům. Může mít tudíž příznivý vliv při prevenci průjmových onemocnění způsobených především podávaním antibiotických preparátů. Poslední poznatky ukazují, že probiotika mohou mít příznivý vliv i u řady onemocnění gastrointestinálního traktu. Jen za posledních několik desítek let bylo provedeno několik desítek studií s více než 8 000 pacienty, kteří užívali přípravek s obsahem kvasinky Saccharomyces boulardii. Příznivý vliv se ukázal u pacientů se zánětem tlustého střeva s přítomností anaerobní bakterie Clostridium difficile. Saccharomyces boulardii vytváří enzymy typu serinových proteáz, které štěpí klostridiové toxiny typu A a B, a tak eliminují jejich škodlivý účinek (1). Pacienti, kteří podstoupili eradikační léčbu pro přítomnost Helicobacter pylori, nejčastějšího původce vředové choroby žaludku a tenkého střeva, měli při užívání antibiotik nižší výskyt průjmových stravů. (2)
Odolné kmeny laktobacilů a bifidobakterií
Na českém trhu najdeme přípravky s obsahem různých druhů a kmenů probiotických bakterií. Je vhodné sledovat obsah kapsle nebo tablety. Bakterie by měly být v přípravku v dostatečném počtu, jelikož po polknutí ústy dochází při přechodu přes žaludek k jejich úbytku vlivem působení kyselých žaludečních šťáv. Laktobacily a bifidobakterie samotné jsou citlivé na teploty vyšší než 25 stupňů. Je proto vhodné je doma skladovat v lednici, aby byl zachován vysoký obsah bakterií v kapsli. Hovoříme o tzv. CFU neboli colony forming unit - kolonii tvořící jednotku, která se udává v poměru k 1 g. Laktobacily v našem zažívacím traktu vytěsňují škodlivé patogenní mikroorganismy několika mechanismy. Produkují látky peptidové povahy, tzv. bakteriociny, které zasahují proti škodlivým bakteriím. Jsou schopny adheze, kdy se přichytí na střevní epitel, vnitřní vrstvu stěny našeho střeva, a tak zabraňují kolonizaci škodlivých mikroorganismů. V probiotických přípravcích jsou obsaženy také nestravitelné cukry, jako například inulin, které slouží jako zdroj energie pro zachování co nejpočetnější kolonie nám prospěšných bakterií, především laktobacilů a bifidobakterií.
(1) Systematic review and meta-analysis of Saccharomyces boulardii in adult patients. Lynne V McFarland. World J Gastroenterol 2010 May 14; 16(18): 2202-2222.
(2) Cindoruk M, Erkan G, Karakan T, Dursun A, Unal S. Efficacy and safety of Saccharomyces boulardii in the 14-day triple anti-Helicobacter pylori therapy: a prospective randomized placebo-controlled double-blind study. Helicobacter 2007; 12: 309-316.
Autor: -jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů info@penzista.netIn Same Category
- Domácí pomocníci při bolestech hlavy
- Inkontinence není jen problémem našich babiček, upozorňuje nezisková organizace Loono v rámci kampaně Dole dobrý
- Senioři, jak dobře znáte svůj zrak?
- Zácpa je častým onemocněním ve vyšším věku. Proč se to děje?
- Rok 2022 v české oční chirurgii: světová prvenství i nová tkáňová banka
Comments
Leave your comment