Psychedelické látky jako léčba duševních chorob
Halucinogeny jako například LSD neměly dlouhou dobu dobrou pověst.
LSD patří mezi zakázané látky, jejichž výroba, přechovávání a předávání je trestné. Československo se stalou jednou z posledních zemí, které ji zakázalo. Nicméně v 50. a 60. letech minulého století prošlou řízenou intoxikací tisíce pacientů. Poslední výzkumy ukazují, že psychedelické látky, k nimž se LSD řadí, by se mohly uplatnit jako účinná léčba duševních chorob.
Výsledky jsou příznivé, další výzkumy probíhají
Psychedelické látky jsou halucinogeny, jejichž požití je spojeno se změnou nálad, vědomí a vnímání. Navíc patří mezi narkotika, která tlumí nebo stimulují nervovou soustavu. Měly dlouhé roky negativní konotace ve spojení s divokými party a vstupem do světa fantasy. Patří k nim především LSD a extáze. Psychiatři se však těmto negativním konotacím brání. Nejedná se totiž o intoxikaci a extázi jako takovou. Tyto látky nacházejí uplatnění v léčbě. Podle nejnovějších studií vykazují tyto psychedelické látky překvapivě pozitivní účinky, zejména na depresívní syndrom, závislost, úzkost a obsedantně kompulzívní poruchy. Jelikož se terapeutický potenciál těchto látek jeví jako velmi zajímavý, provádí se další výzkum.
Nový výzkum psychedelických látek
LSD byl uměle syntetizován a psilocybin pochází z houby lysohlávky. Ve většině zemí byly tyto látky zakázány od 70. let 20. století, extáze je zakázaná od 80. let. Tyto zákazy vedly k tomu, že vědecké výzkumy s těmito látkami byly prakticky zakázány. Nedostatek nových psychofarmak vytvořil na zakázaná narkotika zcela jiný pohled. Podle profesorky Heuser-Collierové, psychiatričky z berlínské nemocnice Charité zhruba třetina psychiatrických pacientů nereaguje na současné léky. To dává výzkumu doposud zakázaných látek ještě větší význam. V současnosti se jedná o jejich jakousi renesanci. Ještě před ukončením jejich zákazu se používaly k léčbě duševních chorob. Do roku 1960 bylo o LSD publikováno v USA publikováno více než tisíc vědeckých prací. Experimenty probíhaly rovněž v Evropě, především v Německu, v psychiatrickém institutu Maxe Plancka v Mnichově.
Objev LSD
LSD byl objeven v roce 1943 Švýcarsku. Tehdy mladý chemik Albert Hofmann hledal látku, která by stimulovala krevní oběh. Přitom vytvořil zcela novou sloučeninu - diethylamid kyseliny lysergové, která je známa pod názvem LSD. Při manipulaci s touto látkou se její stopové množství dostalo do chemikova těla. Zmocnily se ho závrať a neklid. Do svého deníku si později zapsal, že toho večera ho nepřetržitě zaplavovaly doslova fantastické obrazy mimořádné plasticity a intenzivní kaleidoskopické hry barev. První uživatelé mezi lékaři byly britští lékaři Ronald Sandison a Humphry Osmond, kteří zjistili, že LSD může vyvolat mystické zážitky, které, jak se zdálo, pomohly lidem zbavit se závislostí a dalších vzorců negativního myšlení. O pár let později, v roce 1950, farmaceutická firma Sandoz, pro kterou Hofmann pracoval, prodávala LSD po celém světě pod komerčním názvem Delysid.
Prostředek duševního osvobození
V 60. letech minulého století LSD opustilo medicínskou komunitu a ve velkém se jím začali inspirovat umělci. Svou roli sehrálo i v hnutí hippies. Představovalo prostředek duševního osvobození. Tento stav ovšem nemohl mít dlouhého trvání, jelikož se objevily po užívání látky první zdravotní komplikace a úmrtí. Látka byla později zakázána. Stejný osud potkal i psilocybin, který byl také poprvé izolován Hofmannem na konci 50. let.
Příběh extáze
Jinou historii píše látka zvaná extáze. Zkráceně známá jako MDMA. Vznikla pravděpodobně jako meziprodukt při hledání látky zastavující krvácení. Upadla na dlouhou dobu v zapomnění. Až v 60. letech se pod názvem extáze začala šířit jako stimulans na párty a večírcích. Zakázána byla v roce 1985. Tím byl zastaven i vědeckých výzkum všech těchto psychoaktivních látek.
Psilocybin v léčbě těžké deprese
Psilocybin je hlavní psychoaktivní látkou z houby lysohlávky, slangově nazývané „houbička“. Roste v různých podmínkách po celém světě. Lysohlávek existuje asi přes 100 druhů. V současnosti psilocybin prokazuje perspektivní výsledky. Studie z roku 2016 prováděná na Johns Hopkins University v Baltimoru prokázala, že psilocybin ovlivňuje úzkost a depresi u lidí s rakovinou, která má špatnou prognózu. Studie z roku 2020 prokázala účinek psilocybinu proti těžkým depresím. Tento účinek byl rovněž několikrát potvrzen. Léčba byla především úspěšná u pacientů, kteří nereagovali v léčbě na konvenční antidepresiva v první i druhé linii.
Současně probíhají studie monitorující vliv psilocybinu na kognitivní funkce, jako je paměť. Odborníci ovšem varují před přehnanými očekáváními. I přes opakované pozitivní účinky, budou látky pravděpodobně vhodné k léčbě pouze pro vybrané pacienty. Nedá se očekávat, že by psychedelické látky typu LSD nebo psilocybinu přinesly nějakou revoluci. Předepisování těchto látek bude přísně regulováno a budou je dostávat pouze pacienti, kde jiná léčba nezabere.
Doplnění psychoterapie
Švýcarský psychiatr Peter Gasser léčil s LSD asi 30 pacientů, kteří trpěli depresemi nebo psychickým traumatem, silnými úzkostmi, byli alkoholici nebo měli těžké bolesti hlavy. Sám uvádí, že léčba mnohým pomohla. Nevyskytly se žádné významné negativní účinky. Dle jeho odborného názoru vidí místo terapie psychedeliky jako doplněk k psychoterapii. Jedna aplikaci často stačí. Příjem léku musí být navíc přísně kontrolovaný. I když se při léčbě 30 pacientů nevyskytly významné negativní účinky, mohou vyvolávat psychedelika psychózy, bludné duševní poruchy nebo panické záchvaty. Léky by nikdy nikdo neměl užívat samostatně. Podle současných poznatků jsou psychedelika nevhodná například pro lidi se schizofrenií. Zde mohou léky příznaky zhoršit nebo vyvolat vzplanutí v případě nového onemocnění.
Autor: REDAKCE
Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů
info@penzista.net
In Same Category
- Oční poradna: odstranění dioptrií laserem trvá pár minut, důležitá je následná péče
- Jan Janský, objevitel krevních skupin, by oslavil 150 let. Jeho objev zachránil spoustu lidských životů
- Leden je měsícem rakoviny děložního čípku: Věděli jste, co nemoc způsobuje a jak se jí vyhnout?
- Poskytování péče je fyzicky i duševně náročné
- Pneumokokové infekce mohou být zákeřné ve všech obdobích života
Comments
Leave your comment