Taky Vám občas natečou nohy? Nejčastěji za to mohou žíly…
Velmi často se nám stává, že máme pocit těžkých nohou. K tomu se ještě připojí otoky na dolních končetinách nebo nad kotníky a jedna noha se nám zdá silnější než druhá. Příčiny tohoto stavu mohou být mnohočetné – kloubní, svalové, nervové. Nejčastěji se ovšem jedná o problém s našimi žilami. Okysličená krev je vedena do tkání, které z ní přijímají kyslík a živiny. Žílami je pak spotřebovaná krev spolu s produkty látkové výměny neboli metabolismu odváděna zpět k srdci. V případě dolních končetin se krev odvádí z hlubokého žilního systému přes spojky do povrchového žilního systému.
Žíly jsou ve svém průběhu opatřeny chlopněmi, které zabraňují zpětnému toku krve. Pokud dojde k roztažení povrchových žil, nemohou chlopně zabránit zpětnému toku krve a funkce chlopní je tak poručena. Dochází k městnání krve v povrchovém žilním systému, které se projevuje tvorbou křečových žil nazývaných odborně varixy. Tyto varixy mohou být povrchové, kdy jsou vidět a mohou způsobovat nepříjemný kosmetický defekt. Samy o sobě nemusí kromě nepěkného vzhledu varixy vadit, nebezpečné však mohou být jejich komplikace. Hlavně v souvislosti s onemocnění, které postihují cévy, jako je ateroskleróza nebo cukrovka.
Varixy mohou bolet, způsobovat pocit těžkých nohou, kdy nejsme schopni stát ani jít. Kůže kolem varixů nepříjemně svědí a pálí, může se zanítit. Někdy může dojít ke krvácení z prasklého varixu, které je život ohrožující. Nepříjemnou komplikací jsou bércové vředy.
K varixům se dále připojují oteklé klouby. Typické je to, že je kůže měkká a po zmáčknutí se vytvoří dolíček. Otoky začínají nejčastěji v okolí vnitřního kotníku. Následně však postupují na bérce a stehna. Kůže nad varixy je hněděmodře zbarvená a vzniká na ní ekzém. Často bývá i suchá, a proto je nutné ji pravidelně promašťovat. Kůže ztmavne při nahromadění zplodin z látkové přeměny. Rány v okolí se špatně hojí.
Při městnání krve dochází k jejímu zahušťování. Je zde tendence k častějšímu srážení krve s rizikem trombózy, kdy se může uvolnit kus krevní sraženiny, která putuje do mozku s rizikem mozkové mrtvice nebo do větší cévy, například do plicnice s rizikem plicní embolie.
Inzerce
Křečovým žilám lze předcházet
Taková to situace nenastává ihned a tento článek nemá sloužit ke strašení. Jedná se hlavně o to, že se křečovým žilám musí věnovat pozornost. Především zde hraje důležitou roli prevence. K tomu slouží různá cvičení, pohybové aktivity a také některé léky a doplňky stravy. Jaké jsou rady?
Pokud někde dlouho stojíte, radši přešlapujte. Zkuste kroužit nohama v kotníku. Noste kompresní bandáže, které pomohou krev odčerpat z hlubokého systému zpátky k srdci. Někdy sprchujte nohy střídavě teplou a studenou vodou. Eliminujte nadváhu, která může být jedním z rizikových faktorů. Důležité je dodržovat pitný režim.
Když se o slovo hlásí warfarin
Varixy bývají skoro v polovině případů spojeny s hlubokou žilní trombózou. O riziku přítomnosti trombu, krevní sraženiny, jsme se již zmínili. Preventivně užívají pacienti látku s názvem warfarin. Tato látka ruší účinek vitamínu K, což je vitamín důležitý pro tvorbu srážecích faktorů. Dávkování warfarinu je přísně stanoveno. Při poddávkování je neúčinný, při předávkování může vést k nežádoucím krvácivým stavům. Při léčbě warfarinem nebo heparinem musí mít pacienti dostatek příjmu potravy s obsahem vitamínu K. proto by měli jíst dostatek listové zeleniny. V případě předávkování warfarinu se podává vitamín K jako protijed.
Při počínajících varixech se doporučuje nosit elastické punčochy, které udržují tvar povrchových žil. Je tak zabráněno nedomykavosti chlopní a dalším komplikacím. Kromě elastických punčoch se při akutním onemocnění doporučují raději obinadla. Při výběru obinadla je důležité vybrat správné. Vždy je důležitý poměr mezi jeho sílou a elastičností a způsob jeho přikládání. Správné obinadlo by nemělo omezovat pohyb končetiny a taková bandáž je vhodná i při varixech. Nejvhodnější materiál má vysoký pracovní tlak a nízký klidový tlak, takový totiž nejlépe podporuje činnost svalové pumpy, která pomáhá tlačit krve z končetin směrem k srdci.
Venofarmaka mohou zlepšit kvalitu života při žilní nedostatečnosti
Jako léky nebo doplňky stravy se používají venofarmaka. Mají ochranný vliv na žilní stěnu, především její hladkou svalovinu. Pomáhají zlepšit její funkci. Příznivě ovlivňují prokrvení tkání a stav mízních cév, zvyšují napětí cévní stěny. Mohou omezovat vznik krevních sraženin nebo napomáhat jejich rozpouštění. Tím, že zabraňují uvolnění látky, která se nazývá adenosintrifosfát, ze žilních endoteliálních buněk – buněk vystýlajících vnitřní stěnu žil – mají i protizánětlivý účinek. Mezi takové látky patří flavonoidy přirodního, polosyntetického nebo syntetického původu. Jako například rutin, dnes nazývaný častěji rutosid, escin nebo hesperdin s diosminem.
Rutin se používá v přípravcích na podporu dobrého stavu cév. Například pokud máme lomivější drobné vlásečnice neboli kapiláry a ty krvácí. To se projevuje drobnými petechiemi. Dále pomáhá při i křečových žilách nebo hemoroidech apod. Podporuje také rychlejší vstřebání otoků.
Mezi známe látky patří i hesperidin s diosminem, které se vyskytují ve formě léčivého přípravku při žilní nedostatečnosti. Hesperidin se vyskytuje hlavně v citrusových plodech.
Autor: -jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů info@penzista.netIn Same Category
- Domácí pomocníci při bolestech hlavy
- Inkontinence není jen problémem našich babiček, upozorňuje nezisková organizace Loono v rámci kampaně Dole dobrý
- Senioři, jak dobře znáte svůj zrak?
- Zácpa je častým onemocněním ve vyšším věku. Proč se to děje?
- Rok 2022 v české oční chirurgii: světová prvenství i nová tkáňová banka
Comments
Leave your comment