Jak předcházet pádům v seniorském věku
Nejčastějším místem pádu bývá koupelna a schody. K pádům však může dojít kdekoliv jinde v našem bytě nebo domě. Podle průzkumů až třetina lidí ve věku nad 65 let alespoň jedenkrát za rok upadne. Ve věku 80 let a výše je to dokonce každý druhý. Hodně pádů není přitom vůbec zaznamenáno nebo zdokumentováno v zdravotní dokumentaci pacienta. Samotným pádům je přitom možné se vyhnout a jejich následky zmírnit.
Pády mohou mít za následek zranění a zlomeniny, k nejčastějším patří zlomeniny kostí nebo čelistí. V místech, kde se obvykle pohybujeme bychom měli odstranit veškeré nerovnosti na povrchu, na podlaze a měli bychom začít trénovat sílu svých svalů a koordinaci pohybů.
Pozor hlavně na zlomeniny končetin
V seniorském věku ve zvýšené míře nehrozí pouze pády, je zde vyšší výskyt vážnějších následků plynoucí právě z těchto pádů. Kosti jsou řidší, kostní minerál v nich má menší hustotu, svalstvo, které se nachází v okolí kloubů a na kostech bývá oslabené neboli atrofické. Z toho důvodu bývá nejčastější zlomeninou kvůli pádu zlomenina krčku stehenní kosti. Tato zlomenina bývá jednou z nejčastějších v ortopedické praxi a pacienti jsou především pacienti v 7. a 8. deceniu, tedy šedesátníci a sedmdesátníci. Tyto zlomeniny doprovází řada závažných komplikací, které jsou pro pacienty velkou zátěži. Pro jejich léčbu je důležitá vhodná rekonvalescence a důležité i sociální zázemí. Nesmí to dojít ovšem až tak daleko. I kdyby pády se nikdy plně nenechaly zmírnit, může každý něco sám udělat, aby snížil riziko vlastního pádu na zem. A tak předcházet těžším následkům takových pádů.
Pádům můžeme předcházet
Existují cvičení na rozvoj svalové síly. Jako optimální se jeví kombinace tréninku síly a koordinace. Vhodná cvičení vám mohou poradit na rehabilitační ambulanci nebo v nemocnici. Trénované svaly a dobrá rovnováha pomáhají k lepšímu zdravotnímu stavu a poskytují ochranu v případě, že přeci jenom někdy upadnete.
Zkontrolujte na příbalovém letáku nežádoucí účinky léků, které užíváte. Léky, které ovlivňují váš spánek nebo různá sedativa, mohou vést k pádům. Platí i pro některé léky, které snižují krevní tlak. Vedlejší účinky těchto léků se projeví nejčastěji, když nemocný rychle vstává. Vedou k většímu poklesu tlaku v cévách a závratí, která je spojena s pocitem slabosti. Uvědomte o tom svého lékaře. Řekne vám, jaký lék a v jaké dávce užívat. Ale pozor! Léky, které užíváte na předpis lékaře, sami od sebe nikdy nevysazujte!
Odkliďte z cesty veškeré překážky a věci, o které se dá zakopnout. Volné koberce na podlaze jsou častým důvodem pádů doma ve vlastním domově. Tyto překážky jsou nebezpečné hlavně na kritických místech jako je ložnice, koupelna nebo toaleta. Místa, kde se pohybujete pozdě večer nebo v noci, by měla být dostatečně osvětlena.
Ochraňte své klouby, především kyčle. Existují například speciální chrániče s názvem Fall-Safe, které byly vyvinuty speciálně pro ochranu kyčlí. Především pro nejzranitelnější místo kyčlí, tedy krček stehenní kosti. Je tenký a není vidět pod většinou oblečení Je vhodný zejména pro seniory trpící osteoporózou.
Pokud máte pocit, že se vám zhoršil zrak, zajděte si ke svému očnímu lékaři a nechte si jej vyšetřit. Kdo špatně vidí, rozpozná překážky na podlaze nebo ve svém okolí příliš pozdě nebo vůbec. Nechte svůj zrak kontrolovat v pravidelných intervalech a případně si nechte předepsat silnější brýle nebo brýle s vhodnější optikou.
Relativně více pádů se děje doma
Podle absolutních čísel, padají lidé více doma. Pokud ale počítáme počet pádů na osobu, přihodí se více pádů v domovech pro seniory. Důvodem bývá i to, že obyvatelé domova mohou být více fragilní, trpí více potížemi s koordinací a užívají více léků.
Autor: REDAKCE
Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů
info@penzista.net
In Same Category
- Nákupní seznam zahrádkáře – co si obstarat, než začne sezóna
- Kosmetika pod stromečkem: místo radosti může způsobit řadu komplikací
- Jak by mělo fungovat lůžko v seniorském věku
- Letošní Svatomartinská vína? Lehčí s nižším obsahem alkoholu a se šroubovým uzávěrem
- Pokojovky jsou zpátky doma! Jak se o ně postarat na podzim?
Comments
Leave your comment