Koncepty bydlení pro lidi s demencí
Uklidňující modrá, slunečně žlutá, radostně oranžová nebo elegantní krémová – každý rozhoduje sám, která ze čtyř provzdušňujících barev se doma líbí. Tak je pojímán i koncept prvních vesnic pro lidi s demencí v Německu. Mezitím se již někteří obyvatelé nastěhovali. Cítí se tu, jako když jdou nakupovat do supermarketu, pohybují se po širokých bezpečných cestách bez nebezpečí, míjejí zahradní jezírka nebo odpočívají v kavárně. Pobyt ve vesničce se jim snaží zachovat co nejvíce vše, na co byli zvyklí ze svého města a domova. Kromě toho vzniká vonící zahrada s ptačí voliérou, vysoké záhony a zeleninové stromy. Všední den je tu jako každý jiný. Takovou atmosférou na vás dýchá první modelový projekt vesnice pro lidi s demencí u německého města Hameln.
Pacienti s demencí mají zvláštní potřeby
Odborníci na stáří, profesionální ošetřovatelé, architekti i urbanisté pátrají po nových formách společenství vzhledem k rostoucímu počtu lidí s demencí. Navíc se do popředí ze strany odborníků dostává hlas, že by lidé s klesající pamětí měli žít ve svém obvyklém starém prostředí tak dlouho, jak je to možné. Jaké formy bydlení se však pro ně hodí, v tom nejsou odborníci vždy jednotní. Je však nesporné, že domov plný vlastních milovaných vzpomínek, důvěrně známých zvuků a vůní přináší pocit bezpečí, zejména těm, u kterých začíná vyhasínat jejich vlastní orientace v každodenním životě. Známé prostředí a obyčejné každodenní rutinní záležitosti přispívají k tomu, že nezávislost se udržuje tak dlouho, jak je to možné.
Pevný denní režim je při demenci důležitý
V časných stadiích demence je často možné bydlení v důvěrném známém prostředí nadále. Pravidelný denní režim a pevné rituály se starají o strukturu dne. Praktické a často hodnotné pomocné prostředky ulehčují orientaci a snižují rizika nebezpečí pro postižené. Například umístěním podložky pod koberečkem u vchodu, která zazvoní kdykoliv osoba opouští pokoj. Většinou nemusí být bydlení draze přestavěno. V závislosti na průběhu onemocnění je možné provést individuální úpravy krok za krokem. Život v důvěrně známém prostředí však stojí a padá podle zkušenosti podle přispění blízkých pečujících osob, přátel, sousedů. Čím hustší je síť těchto pomocníků, tím lépe.
Autor: -jpo-Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů
info@penzista.net
In Same Category
- Nákupní seznam zahrádkáře – co si obstarat, než začne sezóna
- Kosmetika pod stromečkem: místo radosti může způsobit řadu komplikací
- Jak by mělo fungovat lůžko v seniorském věku
- Letošní Svatomartinská vína? Lehčí s nižším obsahem alkoholu a se šroubovým uzávěrem
- Pokojovky jsou zpátky doma! Jak se o ně postarat na podzim?
Comments
Leave your comment