Naše pokožka ve stáří
V souvislosti s tím klesá také citlivost k teplotě předmětů. Tyto změny se mohou lišit u každého nás. Dalšími projevy na kůži přicházející s věkem je šedivění vlasů a jejich úbytek, mění se tvar nehtových lůžek, kůže se stává sušší, méně hydratovanou a méně promaštěnou.
Kůže se skládá ze tří vrstev – pokožky, škáry a podkožní tkáně. Pokud hovoříme o pleti nebo o pokožce, máme tím na vzhled nebo estetickou funkci kůže.
S věkem se stává pokožka sušší a dochází k zpomalení procesu její regenerace neboli výměny
odumřelých buněk pokožky za nové. Pokožka se stává celkově tenčí. Nejvíc pozornosti v procesu stárnutí kůže si zaslouží kolagen. Po odpaření vody tvoří asi 70% objemu kůže. Stárnutím dochází k zhrubnutí kolagenových vláken a mění se jejich organizace. Celkový obsah kolagenu klesá v kůži asi o 1% za rok. Tyto změny se významněji projevují vlivem slunečních paprsků, nazývají se elastóza a považují se za typický příznak takzvaného fotoageingu – stárnutí kůže v důsledku působení slunečního záření. Ztráta elasticity kůže se zvyšuje s věkem a projevuje se svěšením kůže.
S věkem se snižuje obsah kyseliny hyaluronové v kůži
V kůži jsou také přítomné mukopolysacharidy, které mají vysokou vazebnou kapacitu pro vodu. S věkem dochází k jejich úbytku, zvláště se snižuje obsah kyseliny hyaluronové, která váže vodu a zodpovídá za pružnost kůže. Naopak se stárnutím v kůži zvyšuje obsah látek, které jsou spojené s jizvením kůže. Dochází k snížení napětí kůže, ke změnám jejího prokrvení a tvorbě vrásek. Tím jak se sníží prokrvení kůže, oslabí se cirkulace krve a výsledkem je nedostatečná látková výměna, změny termoregulace a snížení teploty povrchu kůže. Ta se stává bledší. V kůži klesá obsah pigmentových buněk, což vede k zvýšené náchylnosti na tvorbu nádorů kůže zapříčiněných slunečním zářením.
Autor: REDAKCE
Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů
info@penzista.net
Comments
Leave your comment