Šetříme energií. Tentokrát při praní prádla
Prát prádlo na 60 stupňů potřebujeme jen vskutku výjimečně. Nejčastěji a také nejlépe pereme prádlo na 20, 30 nebo 40 stupňů. Zároveň se jedná o jeden z tipů na úsporu elektrické energie, který by málokdo čekal. Mnoho lidí totiž stále pere prádlo na 60 stupňů, ložní prádlo dokonce na 90 stupňů. Mytí horkou vodou má však své opodstatnění pouze ve výjimečných případech.
Dnešní prací prostředky a pračky jsou natolik důmyslné, že dokáží zlikvidovat nečistoty i při nízkých teplotách 30 nebo 40 stupňů. Praní při vysokých teplotách spotřebovává zbytečně velké množství elektřiny. Pokud pereme například dvakrát týdně (2 prací cykly) můžeme ušetřit ročně až 500 Kč tím, že budeme prát na 30 místo na 60 stupňů. To je údaj spočítaný v roce 2021. Aktuálně rostoucí ceny nám však vytvoří ještě větší úsporu.
Pouze několik výjimek pro praní na 60 stupňů
Existuje však několik výjimek, které doporučuje Průmyslová asociace pro osobní péči a detergenty:
- Kuchyňské textilie, jako jsou utěrky a utěrky, se nejlépe čistí při 60 stupních a pracím prostředkem obsahujícím bělidlo.
- Spodní prádlo a žínky by se měly prát minimálně na 40 stupňů
- Prádlo od lidí s nakažlivým onemocněním nebo plísňovou infekcí potřebuje pro praní teplotu 60 stupňů a prací prostředek obsahující bělidlo. Jemné textilie, jako je hedvábí a vlna, které se poškodí při vysokých teplotách praní, by měly být čištěny hygienickým prostředkem.
- K vyčištění vlastní pračky je nejlepší používat 60 stupňů dvakrát měsíčně. Jinak existuje riziko, že se budou mikroorganismy ze špinavého prádla usazovat ve vlhkém prostředí spotřebiče. Zde se dále mohou množit a vytvářet nepříjemný zápach.
Dalším úsporným tipem je program Eko
Eko nastavení moderních praček místo rychlého praní nebo běžných pracích programů rovněž šetří elektrickou energii. Může to být až 800 Kč ročně. Nevýhodou je, že pračka potřebuje pro ekoprogram více času a běží déle. Na druhou stranu nepotřebujete předpírku, která ušetří další asi 170 Kč ročně.
Moderní pračky vyžadují hodně energie na ohřev vody, pro otáčení bubnu spotřebují energie podstatně méně. Čím delší je tedy doba praní, tím lepšího výsledku praní je dosaženo při stejné teplotě. Většině prádla stačí nižší teploty 40 stupňů. Ty jsou i energeticky úspornější. Hodně silně znečištěné textilie nebo prádlo od lidí s infekčními chorobami by se mělo prát minimálně na 60 stupňů.
Autor: REDAKCE
Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů
info@penzista.net
In Same Category
- Nákupní seznam zahrádkáře – co si obstarat, než začne sezóna
- Kosmetika pod stromečkem: místo radosti může způsobit řadu komplikací
- Jak by mělo fungovat lůžko v seniorském věku
- Letošní Svatomartinská vína? Lehčí s nižším obsahem alkoholu a se šroubovým uzávěrem
- Pokojovky jsou zpátky doma! Jak se o ně postarat na podzim?
Comments
Leave your comment