Při depresi pomáhají i elektronické aplikace
V souvislosti s pandemií COVID-19 v uplynulých dvou letech byla omezena možnost psychoterapie deprese přímo v ambulanci. Z toho důvodu našly uplatnění různé digitální aplikace v chytrých telefonech, ...
V souvislosti s pandemií COVID-19 v uplynulých dvou letech byla omezena možnost psychoterapie deprese přímo v ambulanci. Z toho důvodu našly uplatnění různé digitální aplikace v chytrých telefonech, na PC, případně online na internetu. Studie provedená v různých zemích prokázala, že tam, kde nemá čas nebo místo psychoterapeut, mohou pacientům s depresí pomoci právě digitální svépomocné programy a aplikace. Ty dokonce rozšiřují škálu možností léčby deprese. Jedná se o výukové programy běžící v mobilním telefonu nebo na PC a mohou pomoci lidem s depresí podobně jako psychoterapie tváří v tvář. K tomuto závěru dospěla skupina německých, finských, nizozemských a italských výzkumníků. Při léčbě je důležitý kontakt se skutečnými lidmi. Nemusí to být nezbytně vždy vyškolení terapeuti.
Účinnost aplikací je těžké vyhodnotit
Pokud jde o efektivitu aplikací pro chytré telefony, studie přiznává velké mezery v prováděném výzkumu. Podle autorů existuje více než 10 000 aplikací pro léčbu duševních problémů, ale jejich účinnost byla vědecky ověřena pouze v několika případech. Autoři meta-analýzy, která vyhodnotila celkem 83 publikovaných studií z let 1990-2020 u celkem 15 530 pacientů, a byla zveřejněna v odborném časopise Psychological Bulletin, přiznávají, že ačkoliv mohou digitální „apky“ pomoci, osobní návštěvu psychoterapeuta nenahradí.
Deprese je celosvětově jednou z nejčastějších duševních nemocí a její trend stoupá. Podle statistik jeden z pěti pacientů s diagnostikovanou depresí nedostává adekvátní léčbu. Jedním z hlavních důvodů jsou i dlouhé čekací doby. V takovém případě nacházejí uplatnění právě digitální aplikace. Dosud se používaly u lehkých a středně těžkých depresí především jako součást terapie nebo k překlenutí doby než se pacient dostal k psychoterapeutovi. Dříve nebylo jasné, zda tyto nabídky mohou nahradit i osobní terapii a jakou roli v úspěchu terapie hraje lidský kontakt.
Autor: -jpo-
Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů
In Same Category
- Domácí pomocníci při bolestech hlavy
- Inkontinence není jen problémem našich babiček, upozorňuje nezisková organizace Loono v rámci kampaně Dole dobrý
- Senioři, jak dobře znáte svůj zrak?
- Zácpa je častým onemocněním ve vyšším věku. Proč se to děje?
- Rok 2022 v české oční chirurgii: světová prvenství i nová tkáňová banka
Comments
Leave your comment