Co je dobré vědět o vejcích
Jsou vlastně vejce zdravá? Jak moc je škodlivý cholesterol, který je v nich obsažen? Jak se můžeme nejlépe vyhnout onemocnění salmonelózou? Vejci se vážně zabýval už starořecký filozof Aristoteles, když si položil klíčovou otázku: Co bylo dříve, slepice nebo vejce? Dnes se vejci zabývají více odborníci přes výživu.
Jaké jsou výživové hodnoty vajec?
[caption id="attachment_6679" align="alignright" width="300"] Cholesterol obsažený ve vajíčku slouží k tvorbě vitamínu D a pohlavních hormonů[/caption]Pod křehkou skořápkou se skrývají skutečně výživné látky. Vajíčka obsahují bílkoviny, tuky, uhlovodany a všechny další důležité minerály, stopové prvky a vitamíny s výjimkou vitamínu C. Za zmínku stojí podíl vitamínu A, který je důležitý pro zrak. Ve vajíčku jsou obsaženy také vápník a železo. Kalorická hodnota je často nižší než předpokládáme. Slepičí vejce bez skořápky vážící asi 60 g má hodnotu ani 100 kilokalorií.
Nelze říct jednoznačně, že je vejce zcela zdravá potravina. Je vysoce důležitou součástí potravy. Vysoká koncentrace výživných látek má svůj jasný význam a výhody. Za určitých podmínek se může stát problémem obsah cholesterolu. Cholesterol patří mezi steroly. Ve své přirozené formě je bílý a připomíná vosk. Je nezbytnou součástí vnitřních a vnějších buněčných membrán.
Obsah cholesterolu ve vejcích
Cholesterol tělo potřebuje například k tvorbě vitamínu D a pohlavních hormonů. Tělo si dokáže vytvářet cholesterol samo, proto jeho zásobu nepokrývá pouze příjem ze stravy. U zdravých lidí funguje velmi jemný mechanismus regulace hladiny cholesterolu v krvi a ten se stará o vyváženou bilanci mezi příjmem, vylučováním nebo jeho přeměnou. U lidí s poruchou metabolismu tuků je tato vzájemná souhra narušena. Výsledkem může být zvýšená hladina cholesterolu v krvi. Lidé, kteří jí trpí, by měli dbát na množství a vlastnosti tuku, které přijímají v potravě. Zvláště na nasycené mastné kyseliny a cholesterol. Doporučení odborníků je tři vejce do týdne u lidí se zvýšenou hladinou tuků v krvi.
Do tohoto množství však musíme počítat i vejce, které používáme pro vaření a jakou součást různých moučníků. Pokud někdo konzumuje vejce pouze v určité dny nebo pouze na velikonoce, ale pouze výjimečně větší množství vajec najednou, nepředstavuje takový způsob konzumace vajec pro tělesné zdraví problém. Doporučená denní dávka cholesterolu je 300 mg. Slepičí vejce obsahuje asi 240 až 280 mg cholesterolu, což pokrývá téměř doporučené denní množství.
Důležitá je dostatečná tepelná úprava
Pro syrové vejce platí, že na každém balení vajec musí výrobce uvádět nejpozdější datum spotřeby. V ten den je vejce stále poživatelné za předpokladu, že je nepoškozené a po celou dobu bylo správně skladováno. Vejce by měla být zásadně před konzumací dostatečně tepelně zpracována, aby se předešlo salmonelové infekci.
Co dělat pro to, abych předešel salmonelové nákaze?
V zásadě by se měla spotřebovávat vejce, která jsou čerstvá a skladována v chladu. Salmonely se nemohou při běžné teplotě v lednici, 4-6 stupňů, množit. Mimo to by se měla vejce před spotřebou několik minut povařit v teplotě 60 až 70 stupňů. Důležité je, aby bylo této teploty dosaženo uvnitř vejce. Výskyt salmonelových infekcí z kontaminovaných vajec v posledních letech klesl. I z toho důvodu radí odborníci nekonzumovat vejce syrová. Vždycky je důležité si ruce nebo kuchyňské nádobí po kontaktu se syrovými vejci umýt.
Comments
Leave your comment