Celiatikům mohou škodit už stopy alergenu glutenu. Pokud připravujete v kuchyni bezlepkové jídlo pravidelně, měli byste dodržovat určitá opatření, aby nedošlo k zbytečnému znečištění bezlepkové ... Celiatikům mohou škodit už stopy alergenu glutenu. Pokud připravujete v kuchyni bezlepkové jídlo pravidelně, měli byste dodržovat určitá opatření, aby nedošlo k zbytečnému znečištění bezlepkové potravy. To samé platí, pokud očekáváme hosta a připravujeme pro něj bezlepkové jídlo. I malé množství glutenu může při celiakii způsobit zánět tenkého střeva a s ním spojené doprovodné příznaky. Zde je několik tipů, jak na přípravu bezlepkové diety
1. Umývejte si ruce
Nejen před přípravou jídla, ale rovněž při kontaktu s bezlepkovou stravou, byste si měli umýt ruce, aby nedošlo ke kontaminaci bezlepkové stravy glutenem neboli lepkem.
2. Bezlepkové jídlo připravujte před jídlem obsahujícím lepek
[caption id="attachment_15710" align="alignright" width="300"]
Pro přípravu bezlepkových potravin platí určitá opatření, která zabraňují zbytečnému znečištění bezlepkové potravy.[/caption]
Nejprve připravte bezlepkové potraviny, pak ty, které obsahují lepek. To platí pro krájení potravin, při zalévání nudlí a dalších pracích.
3. Čisté oddělit
[box size="large" style="rounded" border="full"]Bezlepkové potraviny a pečivo by měly být stále odděleny od potravin obsahujících lepek a skladované v těsně uzavíratelných obalech. Pro lepší přehled by měly být označeny. Například zelená barva pro bezlepkové, červená barva pro ostatní potraviny. Formy na pečení, plechy, pánve a hrnce, stejně jako kuchyňské roboty a nádobí ze dřeva a plastu byste měli rovněž označit a používat výhradně pro přípravu bezlepkové diety nebo jídel s lepkem. Ideální je vyčlenit pro přípravu bezlepkových jídel zvláštní plochu na kuchyňské lince. Při vaření používat pro bezlepkovou stravu odděleně hrnce a pánve. Stejně tak i příbory. Nikdy tedy nemíchat stejnou lžící jídlo bezlepkové a s lepkem.[/box]
4. Bezlepkové potraviny skladujte výše než jídlo s lepkem
Platí to stejně ve spíži, jako i v troubě na pečení, aby se zabránilo kontaminaci, například padajícími drobky.
Reklama
5. Důkladně vyčistit
Použité nádobí a příbory před mytím v myčce nejprve opláchněte pod tekoucí vodou. Dbejte na to, že drobné zbytky potravin ulpívají na nádobí v různých škvírách nebo otvorech a také v příborech. Pracovní povrchy po přípravě jídla navlhčete a otřete. Mycí houbičky a utěrky používejte zvlášť pro bezlepkovou stravu a stravu s lepkem.
6. Vyměňujte fritovací tuk
Bezlepková jídla fritujte odděleně a předtím bezpodmínečně vyměňte olej nebo vyfiltrujte tak, aby nemohl obsahovat žádné zbytky.
7. U stolu servírujte příbory odděleně
[caption id="attachment_15709" align="alignright" width="300"]
Při krájení chleba je třeba dbát na to, aby se použitý nebo znečištěný nůž nepoužíval na bezlepkovou stravu.[/caption]
U stolu byste měli dbát na to, aby byly odděleny příbory pro bezlepkové jídlo a jídlo s lepkem. Vždy by měly být nachystány příbory odděleně. Hlavně při krájení chleba nebo mazání marmelády nebo pomazánky dbejte na to, aby se použitý nebo znečištěný nůž nepoužíval na bezlepkovou stravu.
8. Pokud možno koupit extra
Vlastní košík na chleba, toastovač nebo ruční mixér, mlýnek na cereálie. Pokud je vyhrazený pro bezlepkovou dietu, má to smysl. Pokud ovšem používáte kuchyňské nářadí pro oba typy jídel, může se v použitém mixéru nacházet prach z mouky, který se vysypal z normální stravy. Pro toastovač existují tzv. toastovací taštičky, do kterých se balí bezlepkový chléb a proto může být opékán v běžném toastovači. Pokud melete v mlýnku bezlepkovou mouku, pak dbejte na to, že z mlýnku byla odstraněny zbytky normální stravy.
Comments
Leave your comment