Jak zdravě grilovat
Spálené steaky nebo marinády s nadbytkem tuku. Jde to i jinak. Zde jsou tipy, jak zdravě grilovat. Kdo z nás ještě letos neochutnal něco dobrého připraveného na grilu? Moc nás nebude. V českých luzích a hájích patří grilování mezi nejoblíbenější outdoorové aktivity. Jsme na čerstvém vzduchu, trávíme čas s rodinou nebo se svými přáteli a dokážeme se tak uvolnit lépe od každodenního stresu. Při grilování se můžeme ovšem dopouštět některých chyb. Pokud se jich oprostíme, prospívá to našemu zdraví.
Škodlivé látky vznikající při hoření odkapávajícího tuku
Při grilování vznikají typické látky na roštu, které máme tak rádi. Ale vytváří se také nežádoucí sloučeniny, které mohou škodit našemu zdraví. Pokud tuk z grilovaného masa nebo marinády kape zpátky do uhlí a dochází k jeho hoření, vznikají tzv. polycyklické aromatické uhlovodíky (PAU) nebo heterocyklické aminy (HA). Látky, které mají u zvířat a také u lidí karcinogenní účinek.
Tomu se můžeme vyhnout grilováním masa v alobalu. Pokud nám ovšem tento způsob nevyhovuje a chceme grilovat bez alobalu, nepoužívejme maso, které má příliš vysoký obsah tuku. Vyhněme se příliš tučným marinádám a používejme takové marinády na grilování, které nekapou zpět do grilu. Nejvhodnější je zvolit gril vybavený nádobkou, která zachytává odkapávající tuk nebo použít gril na nepřímé grilování. Grilovat můžeme i na grilovacích miskách. Ty by ovšem neměly být z hliníku. Ty uvolňují z často hliníkové částečky, které se opět dostávají do jídla.
Nenechávejte maso příliš dlouho na grilu. Nepokládejte ho tam ani příliš brzo. Nejlepší čas pro vložení masa na gril je, když je uhlí prožhavené do běla.
Spálená místa na mase z větší části odkrojte. To samé udělejte i se zeleninou, pokud se vám spálila nebo připálila.
U otevřeného ohně používejte pouze dřevěné uhlí nebo brikety. Nepoužívejte pro hoření starý papír, který jinak uvolňuje nezdravé chemikálie.
Pozor na salmonelózu
Právě během sezóny grilování se zvyšuje riziko výskytu salmonelózy. Nebezpečné se stává, když je maso špatně zachlazeno nebo po grilování se konzumuje už vychladlé. Teprve při 70 stupních je salmonelóza usmrcena. Drůbeží maso by tedy nemělo být při konzumaci uvnitř vůbec syrové. Pokud grilujeme společně na roštu drůbeží maso a klobásy, měli bychom je mít od sebe oddělené. Nejlépe každé maso na vlastním grilovacím talíři.
Méně masa
Na roštu grilu se nemusí vždy připravovat pouze steak nebo klobása. Doby, kdy vegetariáni museli smutně sedět u grilu s bramborami v alobalové folii, jsou pryč. Lahodně ugrilované kousky dnes můžete mít z artyčoků, palic kukuřice, mrkví nebo papriky. Pevné kusy zeleniny je možné napíchnout na ocelový prut a nechat ugrilovat. Měkčí kousky zeleniny zabalíte do alobalu nebo položíte na grilovací tácek. Chutné jsou špízy s cuketou a feta sýrem nebo žampióny plněné kukuřicí nebo fazolemi. Sója nebo tofu se hodí dobře jako náhrada za maso. Zelenina by se měla položit na gril při nižší teplotě. Grilovat se dá i ovoce. Banány, mango nebo broskve.
Autor: -jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů info@penzista.net
Comments
Leave your comment