Lehká nadváha ve vyšším věku
Podle výsledků studií z Evropy a USA by měla lehká nadváha ve stáří představovat určitou zdravotní výhodu. Je tomu skutečně tak? Skutečností je, že není důležité udržovat správnou váhu, ale správné, lépe řečeno dostatečné množství svalstva na těle. Součástí přirozeného stárnutí je to, že asi od čtyřicítky se stává metabolismus našeho těla pomalejším a snižuje také spotřebu energie. Když tedy budeme jíst stejné množství jídla jako předtím, stejně nám rychleji poroste pas a s tím i riziko potíží se srdcem nebo riziko cukrovky.
Pokud se nadbytečná kila ve stáří drží v určité hranici, nemusí to být bezpodmínečně problém. Naopak existují důkazy, že i malé bříško u starších lidí je asi možná zdravější. Podle serveru pro seniory Ratgeber to zjistili výzkumníci na University Western Australia v roce 2010. Lidé ve věku mezi 70 a 75 lety měli s lehce zvýšeným BMI (body mass indexem) mírně nižší riziko úmrtí než lidé ve stejné věkové kategorii s optimálním BMI nebo silnou nadváhou. Podobné výsledky přinesla například i evropská EPIC studie *. Tato studie zkoumá vztah mezi dietou a výskytem rakoviny, stejně jako chronickými nemocemi. Účastní se jí více než půl milionu lidí. Je to největší doposud prováděná studie zkoumající vztah mezi dietou a nemocí.
Studie EPIC dospěla k následujícím závěrům již v roce 2008
Nízká hladina sodíku z příjmu soli, vysoký obsah draslíku z ovoce a zeleniny podporují správné hodnoty krevního tlaku.
Vysoká pohybová aktivita je dobrý indikátorem pro dlouhověkost a nízký výskyt zlomenin kostí.
Vysoký příjem vlákniny ve stravě chrání před rakovinou střeva.
Obezita zvyšuje výskyt rakoviny.
Vysoká hladina pohlavních hormonů zvyšuje riziko rakoviny prsu.
Zvýšený příjem tuků zvyšuje riziko rakoviny prsu.
Kombinace absence kouření, pohybové aktivity, mírného příjmu alkoholu a konzumace alespoň pěti porcí ovoce a zeleniny denně přispívá k prodloužení života o 14 let.
BMI má pouze omezenou výpovědní hodnotu
Obvykle platí u dospělých jako optimální hodnota BMI mezi 20-25 a vyjadřuje správnou tělesnou váhu. BMI se spočítá jako poměr tělesné hmotnosti v kg a tělesné výšky v metrech na druhou. Od hodnoty 30 a výše platí, že se stává člověk obézním. Ve starším věku má však hodnota BMI pouze omezenou výpovědní sílu ve vztahu ke zdravotnímu stavu lidí. Důležité je posoudit druh nadváhy jako takové. Nadbytečná kila by měla sestávat především ze svaloviny. Svalstvo spaluje kalorie, stará se o dostatečně intenzívní látkovou výměnu a chrání před špatným držením těla nebo následky artrózy kloubů.
Špatné je proto, když se nadváha tvoří především z tukové tkáně. Zvláště když se ukládá v okolí břicha. Tukové buňky v břišní krajině se považují za zvláště aktivní. Ovlivňují látkovou výměnu a zvyšují pravděpodobnost komplikací nemocí.
Důležité je cílené budování vlastní svalové hmoty
Odborníci zdůrazňují jak je důležité ve stáří provozovat tělesné fitness. Pohyb je rozhodující faktor pro dlouhý život. Sedmdesátiletý muž s BMI mezi 25 až 30 nemusí hubnout, ale měl by dbát na to na dostatek svalové hmoty. Čistá hodnota BMI nevypovídá nic o tom, zda jsou příčinou nadváhy svaly nebo tuk. Nízká hodnota může poukazovat na to, že má osoba málo svalů. Svaly váží více než tuk. To by mohlo částečně objasnit, že senioři s lehkou nadváhou mají dle studií delší očekávanou délku života než s hodnotou BMI znamenající normální váhu. Především pravidelný pohyb předchází tomu, že tělo ztrácí svou sílu. Kdo má příliš málo svalů, může svaly začít budovat pomocí cíleného svalového tréninku.
* Riboli et al. European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition (EPIC): study populations and data collection. Public Health Nutrition: 5(6B), 1113–1124
Comments
Leave your comment