Ovlivnění účinku léků potravou
Potrava nedodává lidem jen důležité živiny a energii. Je důležitou složkou našeho životního stylu a pohody. Kdo z nás by si nepochutnal na dobrém jídle a pití. Potrava ovšem hraje v mnohých případech důležitou roli, i když jsme nemocní a užíváme potřebné léky. A tak ne nadarmo je běžnou otázkou pacientů u lékaře či v lékárně: bere se tento lék před jídlem nebo po jídle? U většiny léků naštěstí na tom příliš nezáleží, jsou však léky, kde správné užití má své plné opodstatnění a nesprávné užití ve vztahu k jídlu může pacienta velmi vážně poškodit (například grapefruitová šťáva).
Před jídle se užívají léky s rychlým nástupem účinku
Před jídlem se užívají léky, kde je žádoucí rychlý nástup účinku (některá antibiotika, analgetika a podobně). Po jídle či během jídla pak naopak léčiva, která dráždí žaludek a mohla by vyvolat zvracení či podporovat tvorbu žaludečních vředů (některá antidiabetika, antirevmatika apod.) a dále pak léčiva, kdy určité složky potravy urychlují jejich vstřebávání ze střevního traktu (některá antibiotika, některé léky užívané v kardiologii apod.). U jiných léků je nutno dbát na denní rytmus lidského organismu a je třeba užívat je ta, aby působily optimálně: léky kůry nadledvinek se užívají ráno, naproti tomu tzv. statiny (ZOCOR, LIPOSTAT, apod.) se užívají večer.
Nutno zapít alespoň 100 ml nejlépe vody
Všechny léky bez ohledu na lékovou formu (tablety, dražé, kapky, roztoky k vnitřnímu užití) je nutno užívat alespoň vsedě (nikoli vleže) a je nutno je zapít alespoň 100 ml nejlépe vody. Výrazně ovlivnit účinek léčiv mohou i alkoholické nápoje. Alkohol může zvyšovat účinek léků tím, že zpomalí jejich odbourání v těle (antidepresiva, antihistaminika), z hlediska svého vlastního účinku pak snižuje bdělost a při současném užívání zklidňujících léků zvyšuje riziko nepozornosti a zpomalených reakcí při řízení motorového vozidla. Je logické, že tučná jídla blokují účinek léčiv užívaných při vysokém obsahu cholesterolu v krvi.
Pozor i u vychvalované zeleniny
Ale i na první pohled vychvalovaná zelenina v denním jídelníčku může mít v důsledku vyššího obsahu vitamínu K nepříznivý dopad na efekt terapie pacientů užívajících léky proti srážení krve (WARFARIN).
Možnosti ovlivnění účinku léků potravou jsou u příslušných léků uváděny v příbalových letácích a je tedy žádoucí věnovat jejich četbě patřičnou pozornost, aby zbytečně nedocházelo ke zhoršení léčeného stavu.
Autor: -jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů info@penzista.net
Comments
Leave your comment