Panák tvrdého pro dobré trávení?
Panák tvrdého alkoholu se mnohdy užívá pro lepší trávení. Ve skutečnosti alkohol uvolňuje krátkodobě hladkou svalovinu ve stěně žaludku. Tímto způsobem tak alkohol může snižovat pocit plnosti žaludku. Pravdou ovšem zůstává, že alkohol rovněž zpomaluje trávení. To, co krátkodobě slouží pro uvolnění žaludku, brzdí celkově trávicí proces.
Srovnávací studie prokázala, že pálenky trávení nepomáhají
Lékařský časopis British Medical Journal informoval v roce 2010 o studii, která ukázala zpomalující účinek alkoholu na trávicí pochody v našem těle. Švýcarské studie se účastnilo 20 zdravých jedinců ve věku mezi 23 až 58 lety. Pojedli porci sýrového fondue o váze 200 g taveného sýra, k tomu si dali 100 g chleba a k tomu vypili buď černý čaj nebo víno. Část jedinců obdržela po tomto tučném pokrmu pálenku, druhá skupina dostala na zapití obyčejnou vodu. Aby bylo stanoveno, jak rychle putovala potrava trávicím traktem, označili ji zkoušející lékaři radioaktivním prvkem. Tedy prvkem vysílajícím slabé radioaktivní záření, lidskému tělu v naprosto neškodné, ale na přístroji detekovatelné dávce. Ve vydechovaném vzduchu jednotlivců se dal v závislosti na postupu trávení dříve nebo později měřit vzestup radioaktivity. Výsledek byl překvapivý. Ten, kdo byl víno, vyprazdňoval žaludek pomaleji. A ten, kdo si dal navrch ještě tvrdý alkohol, zpomalil ještě zřetelněji svoje trávení.
Tvrdý alkohol obsahuje také kalorie
Neví se doposud přesně, zda bylinky obsažené v pálenkách mají povzbudivý účinek na trávení. Anýz nebo kmín působí proti pocitu plnosti nebo nadýmání. Myslí se také na to, že tvrdý alkohol může u lidí při trávení vyvolávat placebo efekt.
Autor: -jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů info@penzista.net
Comments
Leave your comment