Čokoládová tyčinka místo teplého oběda. Jedno z neblahých pravidel, které vykrystalizovaly během lockdownu. Nezdravé stravování přináší dlouhodobé následky, které se v pozdějším věku objeví hlavně u ... Čokoládová tyčinka místo teplého oběda. Jedno z neblahých pravidel, které vykrystalizovaly během lockdownu. Nezdravé stravování přináší dlouhodobé následky, které se v pozdějším věku objeví hlavně u dětí. Pandemie totiž převrací běžný všední den naruby. A jedním z důsledků je jiný způsob stravování. Místo porce teplé polévky a hlavního jídla na podnose ve školní jídelně, jsou to třeba nudle z plastové krabičky nebo skleničky. Kvůli času strávenému během pandemie více doma s dětmi, se nám pak nedostává prostoru po pravidelnou konzumaci zeleniny, ovoce nebo čerstvého teplého jídla. To má pak své stinné, ale i světlé stránky.
Více sezení a pojídání místo pravidelného pohybu venku
[caption id="attachment_24214" align="alignright" width="300"]
zdroj: Depositphotos[/caption]
Hlavními obětmi se stávají děti z rodin s nízkým příjmem. A ukazuje se, že nůžky se dále rozvírají. Dobře finančně situované rodiny kladou i během lockdownu stále důraz na hodnotné stravování. V rodinách s nižšími příjmy a sociálním statutem naproti tomu chybí obecné povědomí o tom, jak se zdravě stravovat. Pro mnoho dětí je proto jídlo, které konzumují ve škole obzvláště důležité. Je hodně dětí, u kterých je jediným zdrojem zdravé vyvážené stravy právě jídlo ve školní jídelně.
Následné přibývání na váze nenechá pak na sebe dlouho čekat. Podle reprezentativního vzorku 1000 respondentů celkem čtvrtina všech rodičů a 9 procent dětí do 14 let v průběhu pandemie přibrala na váze. U desetiletých dětí z rodin s nižší kvalifikací to bylo až 23 procent. Údaje z tohoto výzkumu byly zveřejněny v odborném časopise
Annals of Nutrition and Metabolism.
https://penzista.net/produkt/gymnasticky-mic-abs-qmed/
Děti dřepí více doma. Pohybují se méně a více konzumují. Lednička nebo špíz je jen pár kroků od dětského pokoje.
Vybrat ledničku nebo skříň s oplatky není problém za chvilku dokonale vyčistit. Některé z rodin jedly více ovoce a zeleniny před pandemií. Asi pětina všech dětí sáhla také častěji po čokoládě. Hlavně děti nad 10 let si vzaly častěji sladkou svačinu.
Nadváha u mládeže má zdravotní následky pro stáří
Skutečnost, že hodně dětí od začátku pandemie žije nezdravě, zachytila také studie z univerzitní kliniky v Hamburgu-Eppendorfu, která byla zaměřená na duševní a tělesné zdraví dětí ve věku od 7 do 17 let. Ti byly dotazováni od poloviny prosince 2020 do poloviny ledna 2021. Dotazníku se zúčastnilo také více než 1600 dospělých. Z dotazování vyplynulo, že mnoho dětí a mladistvých se stravovalo nezdravě sladkostmi, desetkrát více dětí než před pandemií neprovozovalo žádný pohyb a sport.
Výživový specialista Hauner se obává, že koronakrize spustí problém s nadváhou u dětí a mladistvých a přinese zdravotní následky hlavně do budoucna. Studie ukazují, že asi 80 procent obézních mladistvých zůstává v pozdějším dospělém věku rovněž obézních. Tito pacienti mají pak vyšší riziko cukrovky, hypertenze a nemocí srdce a cév.
Další info:
724 746 408
info@penzista.net
Comments
Leave your comment