Proč je zdravé jíst maso v rozumné míře
Konzumace bezmasých jídel zaznamenává v poslední době stoupající trend. I když chceme maso přeci jen konzumovat, můžeme se rozhodnout pro vegetariánskou kuchyni. Přibývá lidí, kteří jedí méně masa nebo se ho dokonce chtějí zcela ve své stravě vzdát. Počet vegetariánů u nás je podle agentury StemMark 1-2 % z celkového počtu obyvatelstva. V našich sousedních zemích je však situace hodně odlišná. Český národ je zkrátka převážně masový. Například v Německu je dohromady asi 7,8 miliónů obyvatel vegetariánů, tedy téměř 10 procent z celé populace. K tomu musíme připočíst dalších asi 900 000 veganů. Jsou to lidé, kteří se vzdali zcela konzumace zvířecích produktů, včetně vajec, mléka a sýra. Existuje ještě další skupina. Kdo nejí žádné maso, mléčné výrobky a vejce ovšem ano, nazývá se ovo-lakto vegetariánem.
Konzumace menšího množství masa má své zdravotní výhody
Stejné množství uzenin a masa je na tuky srovnatelně bohaté a konzumenti mohou trpět nadváhou. Červené maso například původem z prasat a dobytka znamená vyšší předpoklad pro rakovinu střev. V mase obsažené puriny mohou zhoršovat příznaky onemocnění zvaného dna. U této nemoci je konzumace masa zpravidla doporučována v omezené míře.Četné studie potvrzují výhody omezení masa v potravě. Vegetariáni méně trpí nadváhou a diabetem, vysokým krevním tlakem a potížemi se srdcem a krevním oběhem. Podle jedné oxfordské studie mají vegetariáni o třetinu nižší riziko, že se kvůli nemoci koronárních cév srdce dostanou do nemocnice nebo na tuto nemoc zemřou. Oxfordské studie se zúčastnilo celkem 44 561 mužů a žen žijících v Anglii a Skotsku. Ukázalo se, že lidé, kteří byli vegetariáni, měli nižší hladinu HDL cholesterolu, nižší průměrný systolický krevní tlak a nižší BMI. Celkově měli o 32 % nižší riziko výskytu ischemické choroby srdeční než lidé, kteří vegetariány nebyli.
Strava s vyloučením masa však není sama o sobě zdravá
Vegetariáni mají vesměs také často nadprůměrný zdravý životní styl. Jsou více aktivní ve sportu a dbají také na to, co jedí a častěji se vzdávají konzumace alkoholu a kouření. Vzdání se masa je tudíž pouze jeden ze stavebních kamenů, které tak pouze částečně objasňují nadprůměrně dobré zdraví vegetariánů. Ovšem tím, že někdo vyřadí ze svého talíře steaky a šunku neznamená nutně, že se stravuje zdravěji. Ideální by bylo mít na talíři místo masa více zeleniny, ovoce nebo luštěnin. Lidé, kteří mají ve svém jídelníčku především sladkosti a další nezdravá jídla, se nazývají posměšně pudinkoví vegetariáni.
Vegetariáni musejí dbát ovšem na vyváženou stravu
Maso je důležitější dodavatel bílkovin než vaječný bílek. U nás jíme ve všem hodně bílkovin, ale ten, kdo nejí žádné maso, nemusí nutně trpět nedostatkem klíčových živin. Především mléčné produkty dodávají vysoce hodnotnou bílkovinu, ale také luštěniny jako sojové boby a hrášek přispívají k dostatečné proteinové zásobě. Jinak také platí: Kdo se jako vegetarián vzdá pouze masa, může i tak všechny nezbytné živiny přijímat, když se správně stravuje.
Bezmasá strava však nemusí uspokojit dostatečně nároky našeho organismu na železo. Rostlinná strava jako červená řepa, špenát nebo celozrnné produkty dokonce železo dodají. Ovšem tělo z této rostlinné potravy využije železo daleko hůře. Řešením může být kombinace celozrnného müsli s čerstvým ovocem. Vitamín C přitom pomáhá organismu lépe zužitkovat železo. Rovněž kritické to může být u vegetariánů se zásobou vitamínu B12.
O veganském stravování se poraďte s lékařem
Kdo se chce stravovat jako vegan, musí se vzdát nejen masa, ale také všech potravin zvířecího původu. Ačkoliv senioři spotřebují méně energie, je potřeba životně důležitých živin podobná jako u mladších ročníků. Znamená to, že dostatek nezbytných živin musí být obsažen v menších porcích. U některých živin tak může vzniknout lehce nedostatek.
Vitamín B12, který je důležitý pro různé procesy látkové výměny, se vyskytuje prakticky pouze v potravinách živočišného původu. U veganské stravy má proto smysl přijímat vitamín B12 v doplňcích stravy. Kromě toho by se mělo tělo také zásobit železem, jódem, vápníkem, zinkem, omega-3 kyselinami a vitamínem D. Nicméně, kdo by se chtěl stát rád veganem, měl by se poradit s výživovým specialistou a zjistit, z jakých zdrojů vitamíny a minerální látky přijímat.
Další info: 724 746 408 info@penzista.net
Comments
Leave your comment