Nejedná se ani tak o dietu jako spíše o zdravé stravování, tedy výběr zdravých jídel na talíř. Údajně našemu srdce prospívá lépe než dieta středomořská. V případě severské diety se hlavně jedná o ... Nejedná se ani tak o dietu jako spíše o zdravé stravování, tedy výběr zdravých jídel na talíř. Údajně našemu srdce prospívá lépe než dieta středomořská. V případě severské diety se hlavně jedná o konzumaci lokálních potravin v bio kvalitě. Místo olivového oleje se preferuje olej řepkový, dále pak oříšky, celozrnné potraviny, ovoce a zelenina, mořské ryby jako sleď nebo losos. Součástí je i maso z losa.
Středomořskou dietu na talířích po celém světě neuvidíme, i když je zdravá
Jako nejzdravější jídlo hodnotí výživoví poradce dlouhodobě středomořskou kuchyni. Stále se ukazuje, že kuchyně z Itálie, Španělska a Řecka není pouze lehká, ale také velmi zdravá. Pravidelnou konzumací takové stravy se nemusíme obávat nemocí srdce a cév, diabetu 2. typu nebo rakoviny. Nejdůležitější složky takového jídelníčku
zahrnují hodně čerstvého ovoce a zeleniny, olivový olej, oříšky, ryby, obiloviny luštěniny, ale také méně živočišného tuku, červeného masa a uzenin. Středomořskou dietu však na talířích celého světa zřejmě neuvidíme, protože svou roli hrají lokální jídelní zvyklosti. Například v okolí Středozemí se konzumuje spíše více hranolek než fenykl nebo ryby. Ovšem, co platí za zdravé, je na jihu Evropy alespoň pevnou částí tradiční kuchyně a s tím spojených stravovacích zvyklostí. Pár kapek olivového oleje se dostane téměř do každého jídla.
Nordická dieta znamená obměnu diety středomořské
Pokud ovšem člověk nežije ve Středomoří, není úplně jednoduché u typické středomořské stravy dlouho setrvat. Liselotte Cloetensová z univerzity ve švédském Lundu proto pracovala společně s kolegy z Islandu, Švédska, Dánska, Finska a Norska na severské variantě středomořské diety, tzv. nordické dietě. Ta je zaměřená na středomořskou stravu, ovšem důraz je kladen na typické regionální pochutiny. Lidé, kteří jako první pod dozorem vědců tuto dietu konzumovali, mohli ochutnat vše, co pochází z Dánska až Finska. Spoustu rostlinných plodů, kořenovou zeleninu, celozrnné výrobky, také ze žita, k tomu mořského lososa a řepkový olej. Chybělo zde červené maso a máslo.
Přechod na severskou dietu působí příznivě
Přechod na severskou dietu od běžných středoevropských stravovacích návyků zapůsobila příznivě. To je výsledek studie provedené se 166 dospělými s metabolickým syndromem, který zahrnuje kombinaci nadváhy, zvýšeného
krevního tlaku, vysokého cholesterolu a cukru v krvi. Soubor těchto příznaků znamená předstupeň diabetu nebo aterosklerózy. Během půlročního období část účastníků studie konzumovala v Göttingenu typickou regionální stravu podle místních zvyků, druhá polovina se orientovala na konzumaci nordické diety. Nikdo v průběhu testování nepočítal zkonzumované kalorie.
Lepší hodnoty lipidů v krvi
Po šesti měsících došlo u účastníků s nordickou dietou ke zlepšení hodnoty lipidů v krvi a odbourání zánětu. „Je to důkazem toho, že pomocí této diety je možné riziko metabolického syndromu snižovat,“ jak komentuje doktorka Cloetensová. Při analýze krve potvrdili vědci u skupiny s nordickou dietou kromě jiného, že došlo ke změně aktivity některých genů spojených s imunitním systémem. Je to další důkaz toho, že různé formy potravy ovlivňují pozitivně látkovou výměnu tuků.
Reklama
Dále se zjišťovalo, zdali je nordická dieta vhodná k hubnutí. Vědci chtěli zjistit, zda se hodí pro redukční dietu. Severská dieta se odlišovala výběrem jiných olejů oproti středomořské dietě. Místo olivového se použil řepkový olej, včetně oleje s máslovou příchutí a na místo mandlí, piniových jader a lískových oříšků přišly na stůl vlašské ořechy kvůli obsahu omega 3 kyseliny.
Autor:
-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů
info@penzista.net
Comments
Leave your comment