Modrozelená řasa spirulina by měla působit pozitivně na hladinu cukru v krvi, zpomalit stárnutí, posílit obranyschopnost nebo snižovat krevní tlak a lipidy. Co všechno vlastně umí údajná ... Modrozelená řasa spirulina by měla působit pozitivně na hladinu cukru v krvi, zpomalit stárnutí, posílit obranyschopnost nebo snižovat krevní tlak a lipidy. Co všechno vlastně umí údajná superpotravina, ať už v podobě prášku nebo tablety? Jedná se o rod zelenomodrých řas dříve nazývaných cyanobakterie, které patří k nejstarším živočichům planety. Představují potravu plameňáků. Nejčastěji se konzumuje ve formě tablet nebo prášku. Používá se jako doplněk výživy pro drůbež a v akváriích. Je široce pěstována v Japonsku na výrobu vitamínových tablet. Zřejmě proto, že obsahuje vitamíny skupiny B, dále pak betakaroten, železo, draslík, selen, hořčík a barvivo chlorofyl.
Posiluje spirulina imunitní systém?
[caption id="attachment_15498" align="alignright" width="300"]
Co všechno vlastně umí údajná superpotravina, ať už v podobě prášku nebo tablety?[/caption]
Spirulina je propagována pro svůj vysoký obsah bílkovin. Nepopiratelné je, že spirulina má k dispozici vysoký obsah bílkoviny – až 60 procent. (Kromě toho je to 5 procent vody, 24 procent uhlohydrátů a 8 procent tuků). Přesto přípravky s obsahem řas sami v nejvyšším doporučeném dávkování dodávají jen zlomek naší denní potřeby bílkovin. Aby taková denní spotřeba byla pokryta pouze těmito přípravky, musel by se člověk uchýlit k nákupu drahých doplňků stravy. Přitom celozrnné produkty nebo luštěniny, ať pro vegetariány, představují potraviny bohaté na kvalitní bílkoviny. Nutno říci, že je však vysoce přínosnou náhradou za proteinové prášky. V současnosti je spirulina testována u různých druhů poruch výživy a uvažuje se do budoucna o jejím použití jako potraviny pro dlouhotrvající lety do vesmíru. Výhodou spiruliny je to, že jako zdroj bílkovin potřebují méně energie a vody než dobytek.
Reklama
Vědecké poznatky z in vitro studií
Existují důkazy, že spirulina dokáže snížit hladinu cholesterolu a působit pozitivně na snížení krevního tlaku. Nicméně tyto poznatky vyplývají z pokusů na zvířatech a studiích in vitro. Přesvědčivé, vědecké studie, které by doložily spolehlivé účinky spiruliny u lidské populace, chybí. Spirulina obsahuje relativně dosti vitamínu B12. Tato forma vitamínu však nemá pro člověka příliš vysokou hodnotu, jelikož ji nelze využít. Jedná se z 80 % o pseudovitamín B12, který je u lidí biologicky neaktivní Podobné je to se železem. Železo však člověk může spolehlivě konzumovat v dostatečné míře v mase, zdrojem vitamínu B12 jsou pak lněná semínka, luštěniny, dýňová semínka nebo špenát.
Reklama
Jen nepatrný obsah jódu
Mnohé mořské řasy mají velmi vysoký obsah jódu, který může být problematický zvláště pro jedince s nadměrnou funkcí štítné žlázy. Takové nebezpečí nehrozí u spiruliny. Mikrořasa roste ve sladké vodě bohaté na minerály a obsahuje proto jen nepatrné množství jódu. Podle představitelky Německé společnosti pro výživu Antje Gahlové jsou proto přínosy spiruliny ve formě prášku, kapslí nebo tablet, více než sporné. Antje navíc uzavírá, že pokud má člověk pestrou a zdravou stravu, jsou produkty jako spirulina zbytečné.
Autor:
-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů
info@penzista.net
Comments
Leave your comment