Výživa přiváděná sondou
Pacienti, kteří nemohou z nějakého důvodu jíst, nebo jejich střevní peristaltika nefunguje správně, využívají pro příjem potravy sondu. Jedná se o tenkou hadičku, která dopravuje výživu přímo do žaludku nebo tenkého střeva. Pokud je člověk schopný polykat, může využít tzv. nazogastrické nebo nazojejunální sondy. Při zavádění živin a tekutin přímo do žaludku, se využívá PEG sonda – perkutánní endoskopická gastrostomie. Ta je zaváděna do žaludku pomocí endoskopu. Jedná se o způsob tzv. enterální výživy. Ta zahrnuje i sipping neboli popíjení tekuté stravy. Enterální výživa je významná u pacientů, kteří jsou ohroženi malnutricí z různých důvodů. Přitom takovýto způsob příjmu živin a tekutin příznivě ovlivňuje hojení ran a celkovou rekonvalescenci u dlouhodobě nemocných.
Paní Bohunka (79 let) z chodského Trhanova je na PEG sondu odkázána už několik měsíců. Její oblíbenou chřestovou polévku by mohla ještě polykat. Ale pokud jsou v ní menší hrudky, poradí si s pokrmem sonda. Od mozkové příhody před necelým rokem téměř osmdesátiletá žena špatně polyká. Kanyla umístěná v dýchacích cestách jí odsává pravidelně hlen. Pokud by jí vklouzlo sousto do dýchací trubice, může jí hrozit smrtelné nebezpečí z aspirace. Z toho důvodu dostává jídlo pouze formou PEG sondy. Paní Bohunka ukazuje na plastovou láhev, která visí vedle jejího křesla na infúzním stojanu. Teď se v láhvi skrývá oběd.
Ze sondy do žaludku
Důchodkyně z Trhanova může buď žvýkat, nebo i částečně polykat. Tekutá potrava se dostává přes sondu bez postranních cest přímo do prostoru žaludku. Nejčastějšími příčinami, proč jsou lidé odkázáni na umělou sondu, jsou mozková mrtvice, kóma nebo pacienti s nádorem v oblasti hrdla. Speciální přístup do trávicího traktu tak chrání nemocné, kteří nejsou schopni stravu přijímat ústy delší dobu, před projevy z nedostatku živin. Nemusí jim být zavedena infúzní terapie pomocí kanyly do žíly. Výživa sondou je přitom možná také v domácí péči.
Umělá sonda není možná bez péče blízké osoby
Bez profesionálních ošetřovatelů to ovšem nejde. Také paní Bohunka je odkázána na jejich pomoc. Sondu kontroluje pravidelně ošetřovatelský personál v soukromém domově pro seniory. Sestra Jana kontroluje místo zavedení sondy přes kůži do žaludku. Přitom sleduje, zdali nedochází k podráždění okolní kůže a místo zavedení je klidné. Samotní lidé se zavedenou sondou nebo jejich příbuzní doma nebo na návštěvě by se sondou vůbec nemělo manipulovat, pokud k tomu nejsou vyškoleni právě ošetřujícím personálem.
Přes sondu proudí i léky
Mnozí pečovatelé a pacienti mají na začátku strach, že něco provedou špatně. Ale ostych většinou rychle zmizí. Ovšem za předpokladu, že člověk je informován a dodržuje pevná pravidla. Přes sondu putují do žaludku i léky. Nemocní většinou užívají několik léků denně. Léky, které jsou vhodné pro podávání sondou, musí vybrat lékař. V praxi to vypadá tak, že sestra rozpouští léky ve vodě a v rozestupu 20 minut je podává do sondy.
Specialisté na klinickou výživu počítají výši energetického příjmu osob s PEG sondou a podle toho jim je upravována strava. Jedná se o to, kolik stravy zaváděných sondou každý potřebuje? Jakou rychlosti by živiny měly proudit? Paní Bohumila měla ze začátku strach, nabrala hmotnost a dostala průjem. To se ale v průběhu času zlepšilo. Dostává každý den 1200 kcal sondou. Speciální pumpa napojená na sondu přitom dodá za hodinu až 125 ml substrátu do žaludku nemocného.
Existuje velký výběr různých sond
Sonda se má vyzkoušet a je nutné při enterální výživě dodržovat určitá pevná pravidla. Nemocný musí být během jídla být vpolosedě a to po celou dobu nebo jeho horní polovina těla musí být ohnuta alespoň o 30 stupňů. Pokud se pokrm špatně rozpadá nebo mísí nebo je strava příliš studená nebo proudí příliš rychle, měl by být k dispozici pečující člověk. Pro odstranění potíží pomůže jako první pomoc třeba žaludeční čaj, který zalijeme do zavěšené láhve. Výběr sondových systémů plus příslušenství je velký.
Umělá výživa v kostce
Místo vstupu
Ošetřovatelé zkontrolují místo vstupu sondy a případně ji upevní. Pokud se místo dobře hojí, není často přikládán žádný obvaz.
Stravování
Pacienti smí podle stupně postižení také jogurt nebo trochu polévky na lžičku. Ale jen, když jim to dovolil lékař a pouze pod dohledem ošetřovatele.
Dávkování
Výživa se dostává do žaludku kontinuálně za pomocí pumpy a odděleně přes den nebo dostává člověk jednotlivé porce, jako bolusy. Použité otevřené láhve by se měly spotřebovat během jednoho dne. Jedná se o láhve objemu 500 ml s výživovou hodnotou 1 ml = 4,2 kJ. Jedna láhev má tudíž hodnotu cca 2000 kJ.
Výběr
Výživa sondou obsahuje všechny životně důležité látky. Podle potřeby lékař volí hodnotu kalorií, množství tekutin a množství bílkovin. Existují produkty chudé na balastní látky a bohaté na vlákninu.
Rady
Pokud výživa vytváří hrudky, hadička se ucpává. Měli bychom se zeptat profesionála. Nikdy bychom to neměli řešit sami a násilím tablety tlačit přes sondu tlakem.
Autor: -jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů info@penzista.net
Comments
Leave your comment