Bolesti zad a kdy za ně může SI kloub (sakroiliakální kloub)
Bolesti v kříži znamenají v mnoha případech problém v tzv. sakroiliakálním skloubení (SI kloubu). Ten spojuje křížovou kost se dvěma kyčelními křídly.
Viz obrázek.
Může představovat jednu z příčin bolestí zad. Odborníci se dlouho nemohli dohodnout, zda vůbec tento útvar nazvat kloubem. Spojení sakroiliakální (mezi kostí křížovou a oběma kostmi kyčelními) není totiž zvlášť pružné. SI kloub drží pohromadě extrémně pevné vazy a silné svaly. Důvod je velmi jasný. SI kloub funguje jako jakési centrální přepínací centrum mezi trupem a dolními končetinami, které musí absorbovat velkou váhu. A to samozřejmě při každém kroku.
Dysfunkce SI kloubu (skloubení) je souhrnné označení pro bolestivé změny v samotném kloubu nebo strukturách kolem něj. Představuje jednu z příčin bolesti dolních zad.
Jak vzniká bolest v SI kloubu
Projevuje se jako silná bolest lokalizovaná zejména v kříži, někdy však vyzařuje i do třísel nebo hýždí. Bolest SI kloubu se rozpozná jako mučivá hlavně při lezení po schodech. Postižený také často mění hýždě při sezení.
Příčin, které bolest v SI kloubu vyvolávají, je mnoho. Při artróze nebo revmatismu se vytvářejí nepravidelné kloubní plochy, které vytváří napětí v okolních svalech a vazech a výsledkem je bolest. Častěji jsou však bolesti výsledkem špatných návyků. Špatné držení těla nebo jednostranná zátěž, jako je dlouhé sezení.
Sousední klouby ovlivňují SI kloub
Bolest v SI kloubu má však často příčinu v kyčlích nebo bederní páteři. Často se tak děje i po operacích kyčle. Po zavedení náhrady kyčelního kloubu se rozvíjí změněná biomechanika, která ovlivňuje i SI kloub. Problémy s dysfunkcí SI kloubu se dostávají v poslední době stále více do podvědomí odborné veřejnosti. Je to z toho důvodu, že tyto potíže jsou poměrně časté a obecně jsou bolesti zad extrémně rozšířené.
Každý, kdo trpí na dysfunkci SI kloubu, by si měl nechat objasnit příčinu při prohlídce u lékaře, který případně vyloučí vážnější postižení. Potíže se často mohou zaměnit za výhřez meziobratlové ploténky. Ten se projeví také jako mírné brnění ve stehně nebo bolest vyzařující dolů do dolních končetin. Cíleným dotazováním lékaře, fyzikálním vyšetřením a pohybovými testy lze příznaky zúžit na SI kloub. Důležité je zahájit včas léčbu. Mezi ní patří i pohyb. Pokud se vykonávají cviky správně, vyhneme se tomu, že potíže přejdou do chronicity.
Cviky při potížích v SI kloubu
Protažení extenzorů zad
Vsedě ohněte horní část těla dopředu tak daleko, jak je to možné, dlaně směřují k podlaze. Vydržte v pozici asi 30 sekund, opakujte třikrát.
Protažení hýžďových svalů
Položte zevní kotník pravé nohy na stehno levé dolní končetiny. Koleno pravé dolní končetiny vytlačte ven. Nakloňte se v zádech přímo dopředu, až ucítíte v zádech natažení. Vydržte 30 sekund, opakujte třikrát.
Mobilizace SI skloubení
V poloze na zádech střídavě vystrčte paty, u druhé nohy zůstávají prsty natažené. Pak pozice u nohou vystřídejte. Proveďte 3 × 10 opakování na každou stranu, mezi opakováními vsuňte 30 sekundovou přestávku.
Zpevnění zad a hýždí
Pokrčte nohy v kolenou, zatáhněte pupek dovnitř, hlava leží na rovině. Vytrčte tělo nahoru tak, že provedete extenzi (natažení) kyčlí. Poté pomalu v kyčlích klesejte dolů k podlaze. Proveďte 3 × 10 opakování, mezitím si dopřejte odpočinek 30 sekund.
Comments
Leave your comment