Tuk je pro člověka nezbytnou zásobárnou energie. Je zdrojem mnoha důležitých látek – produkují více než 600 různých hormonů a signálních molekul. Zásoby tuku jsou životně důležité. Nebezpečný může být ... Tuk je pro člověka nezbytnou zásobárnou energie. Je zdrojem mnoha důležitých látek – produkují více než 600 různých hormonů a signálních molekul. Zásoby tuku jsou životně důležité. Nebezpečný může být ale jejich nadbytek, zároveň i nedostatek. S tukem se setkáváme během všedního dne několikrát a v mnoha situacích. V lidském těle plní různé funkce.
Tuková tkáň slouží nejen jako zásobárna energie, jak již bylo zmíněno. Podkožní tuk izoluje a zmírňuje ztrátu tepla. A na mnoha místech v těle působí tuková tkáň jako ochrana v podobě tukového polštáře, například na chodidle.
Tukové buňky mohou užívat a škodit
Adipocyty, jak lékaři nazývají tukové buňky, disponují různými vlastnostmi. Pod kůží a na dalších místech v těle
ukládají energii. Tyto buňky však v oblasti břicha, které vytváří tzv. viscerální tuk a působí škodlivě. Nejrozsáhlejší shluky tuku se nacházejí právě na břiše, dále pak na hýždích. I když břicho zvětšuje svůj obvod, počet tukových buněk zůstává spíše neměnný. Tělo tvoří jen málo nových tukových buněk. Ty stávající však tlačí dál a dál na sousední tkáň.
Kolik tělesného tuku je OK a co už je příliš?
Nutně se objevuje otázka, kolik tělesného tuku je vlastně normální. Škodlivým pro zdraví je především viscerální tuk. Studie, které tuto otázku sledují, jsou nedostatkovým zbožím. V roce 2000 zpracovala doktorka Dympna Gallagherová z Kolumbijské univerzity v New Yorku referenční hodnoty. Změřila podíl tělesného tuku u více než 1600 dospělých jedinců prostřednictvím hodnot BMI (
Body Mass Index). Hodnoty rozčlenila do kategorií nízká váha, normální váha a nadváha. Výsledky výzkumu, který zohledňuje pohlaví a věk, platí podle odborníků stále dodnes.
Ukazatelé podílu tělesného tuku
Obecně platí, že zdravý podíl tělesného tuku leží u žen mezi 20 až 30 procenty, u mužů mezi 10 a 20 procenty. Pokud bereme v úvahu věk, hodnoty se mění. U dvacetiletých žen se pohybuje podíl v průměru okolo 25 procent, ve věku 45 let je to asi 30 procent. U mužů stoupá od 18 % okolo dvacítky až na 22-24 % ve věku 45. Nebo v absolutním počtu. Žena s sebou nese asi 20 kg tukové tkáně, muž okolo 15 kg.
Reklama
Jak se dá měřit tělesný tuk?
Možností je více. Můžeme použít přístroj nazvaný kaliper, kterým se měří velikost uloženého tuku. Nedokáže však určit, kolik tuku má člověk mezi vnitřními orgány. Ten však představuje největší nebezpečí. Modernější je použít bodystat. Tento přístroj využívá rozdílů v elektrické vodivosti tuků, svalů a vody. Existuje metoda zvaná bioelektrická analýza impedance. Využívá slabého elektrického proudu, který prochází tělem, zejména tekutinami ve svalech. Tuk proudu klade odpor. Z této metody vychází i „chytré“ váhy.
Ve stáří se dá zabránit tvorbou svalů tvorbě tuku
Zvýšení tělesného tuku ve stáří nemusí nutně znamenat, že všichni starší lidé nabírají tuk. V první řadě dochází ke
ztrátě funkční svalové hmoty. Tím přibývá tělesného tuku v poměru k tělesné hmotnosti. Ve stáří se zpomaluje
metabolismus, Většina lidí jí a žije jako doposud, spotřebují ovšem méně kalorií. Tak tuková depozita nerostou pouze v poměru ke svalům, ale také absolutně. U mnoha lidí se stará neaktivní životní styl už od třicítky o odbourávání svalů a s tím spojené procentuální zvýšení podílu tělesného tuku. Během života se urychluje ztráta svaloviny díky hormonálním změnám, které s sebou přináší stárnutí. S tím však můžeme něco dělat. Ve stáří je nutné na trénink vynaložit více energie, aby se vytvořil svalový protein a získala se svalová hmota. Objem hmoty ovšem není všechno. Sílu lze zvýšit i bez nárůstu svalů. Trénink síly a koordinace vede k tomu, že svaly pracují efektivněji a kromě jiného se zlepšuje i jejich souhra. To se může odehrávat ve věku i mezi osmdesátkou a devadesátkou.
Reklama
Autor:
-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů
info@penzista.net
Comments
Leave your comment